Auto-Moto Doprava Královehradecký Krimi Složky IZS YouTube Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

VIDEO: Motorkáři na terénních strojích na Trutnovsku ujížděli před policisty a strážníky

TRUTNOVSKO – Motorkáři na terénních strojích ve volném terénu, nejlépe v lesním prostředí a na polích, nejsou problémem pouze Trutnovského okresu, ale i dalších míst v rámci celé České republiky. Takové vyjížďky mimo komunikace jsou většinou nelegální. Policisté proto provádí průběžně kontroly a samozřejmě bojují proti porušování zákona.

Na jednu takovou skupinku motorkářů narazili trutnovští policisté ke konci května v odpoledních hodinách na ulici Petříkovická, Na svých terénních motorkách právě vyjížděli z parkoviště. Už na první pohled bylo zřejmé, že stroje nesou známky jízdy terénem. Policisté okamžitě zpozorněli a uvědomili i kolegy z Městské policie, které požádali o spolupráci. Jejich hlídka byla shodou okolností nedaleko.

Muži zákona za skupinkou vyjeli v úmyslu provést silniční kontrolu. Předepsaným způsobem se je snažili zastavit za použití modrého majáku se zvukovým znamením a nápisem stop. Motorkáři ale nereagovali a snažili se ujet. V tu chvíli mířili proti připraveným strážníkům Městské policie. Ti použili stavěcí terčíky a dávali řidičům jednoznačně pokyn k zastavení. Jezdci na strojích však pokynů k zastavení vůbec nedbali a stále ujížděli. Při svém počínání kličkovali mezi ostatními vozidly na vozovce a přejížděli i přes chodník. V jednom případě řidič na motorce projel okolo chodce na chodníku v těsné blízkosti.  Policisté se za nimi dále vydali služebními vozidly ulicí Ke Dráze, kde se však motorkáři rozprostřeli. Hlídky se ale nevzdali a díky jejich vytrvalosti se jim podařilo alespoň jednoho hříšníka ze skupiny dostihnout a zablokovat natolik, že už nemohl v jízdě pokračovat.

Následnou kontrolou policisté zjistili, že se jedná o sedmatřicetiletého cizince, který u sebe neměl potřebné doklady. Za tento prohřešek mu na místě udělili pokutu 3 tisíce korun v příkazním řízení. Jeho motocykl měl navíc nečitelnou poznávací značku, za což mu ve správním řízení hrozí sankce 5 – 10 tisíc korun a zákaz činnosti až na 1 rok. Stejně, jako ostatní neukáznění řidiči, se bude ještě zodpovídat z přestupku proti veřejnému pořádku – neuposlechnutí výzvy úřední osoby, kde zákon hovoří o sankci do výše 10 tisíc korun. Policisté na základě důkladně provedeného šetření jsou na stopě i zbylým motorkářům a protiprávní jednání všech oznámí správnímu orgánu k projednání. Zákon pak v případě, že se přestupkového jednání dopustili cizinci, umožňuje správnímu orgánu předat celou věc k vyřízení na území jejich státu a postihu se tak nevyhnou.

Policisté sice v tomto případě nechytli motorkáře přímo na lesních cestách, ale ani oni zřejmě neměli čisté svědomí, když před policisty ujížděli. Závěrem nutno podotknout, že pokud někdo užívá les jako trať pro terénní jízdu na motorce či jiném stroji, nejenže tím ničí životní prostředí (zasázené paseky nebo mladé stromky, ruší zvěř, ničí cesty, jsou nebezpeční pro turisty a cyklisty), ale vystavuje se také postihu za správní delikt. Podle lesního zákona za takovou nelegální jízdu hrozí ve správním řízení sankce až 100 tisíc korun, při opakovaném jednání až dvojnásobek.

Autor: nprap. Lukáš Vincenc

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář