Auto-Moto Cestování Doprava Kultura Politika Technika Tipy na výlet Turistika Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

Z DOPRAVY: Dohoda Česka a Ruska: Přes léto budou létat všechny linky

ČESKO/RUSKO – Ministerstva dopravy České republiky a Ruské federace se dohodla na zachování stávajícího stavu a rozsahu letového provozu. Do konce léta budou pokračovat v jednání s cílem diskutovat rámec další spolupráce pro budoucí období.

Nechceme dopustit další blokace leteckého provozu mezi oběma státy v hlavní dovolenkové sezóně a snižovat pohodlí cestujícím.

Reagujeme tímto na úterní tiskovou zprávu, kdy jsme informovali o zatímní nedohodě mezi leteckými úřady obou stran, jednostranné omezení práva přeletů sibiřské části území Ruské federace pro České aerolinie na lince Praha – Soul a následnou reakci české strany, která omezila lety ruských leteckých společností do České republiky.

Aktuální situace v letecké dopravě mezi ČR a RF je výsledkem nedosažení dohody mezi leteckými úřady obou stran. V této souvislosti Ministerstvo dopravy Ruské federace jednostranně omezilo právo přeletů sibiřské části území Ruské federace pro České aerolinie, a.s. na jejich lince mezi Prahou a Soulem, které český dopravce dlouhodobě využíval. Česká strana uvedený krok považuje za porušení stávajících ujednání a tak následně omezila práva ruských leteckých dopravců v souladu s Dohodou o letecké dopravě z roku 1966.

Situace se v současné době intenzivně řeší jak s ruskou stranou, tak i s leteckými dopravci.

Ministerstvo dopravy Ruské federace v ranních hodinách dne 2. 7. 2019 vydalo povolení pro přelety Českých aerolinií, a.s. do 7. 7. 2019. Ihned poté Ministerstvo dopravy České republiky zahájilo reciproční postup vůči ruským leteckým dopravcům. Lety tedy budou povoleny také do 7. 7. 2019. Lety ruských dopravců se povolují průběžně, k velkému narušení provozu by již nemělo docházet.

V mezidobí budou obě strany aktivně jednat na dosažení dohody. Snahou české strany není blokovat letecký provoz mezi oběma státy, nicméně musí hájit oprávněné zájmy svých leteckých dopravců.

V této souvislosti Ministerstvo dopravy České republiky lituje vzniklého nepohodlí a komplikací pro cestující, které však bylo způsobené prvotním rozhodnutím ruské strany. Cílem české strany bude negativní dopady na cestující veřejnost minimalizovat.

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář