Sport Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

ZE SPORTU: Český svátek silniční hobby cyklistiky se kvapem blíží. Krušnoton se jede již za necelé 3 týdny!

TEPLICE – V sobotu 10. 8. 2019 odstartuje v Teplicích 10. ročník Krušnotonu, populárního cyklistického silničního maratonu v srdci Evropy. Závod letos nabídne více než 1000 účastníkům u příležitosti kulatého jubilea vedle 3 tradičních tras rozdílné náročnosti ještě čtvrtou, prémiovou trasu, o délce 300 km s převýšením 6000 m.

Pro hobby jezdce připravili pořadatelé trasu L o délce 110 km s převýšením 1500 m. Po startu v Teplicích, dovede cyklisty přes Chabařovice a Krupku do Dubí, odkud se vydají do Krušných hor Sedmihorskou cestou a úsekem Strade Lithium. Na Cínovci trasa mimoúrovňově překoná státní silnici I/8 a pokračuje po horských silničkách ve směru na Nové Město a přehradu Fláje až do horského střediska Klíny. Zpět do cíle závodu v lázeňském městě Teplice se trasa L stočí přes Litvínov, Duchcov, Hostomice, Bžany a Bystřany. Tato distance je svým méně náročným profilem vhodná pro širokou sportující veřejnost. Limit pro její zdolání je dostatečně dlouhý.

O poznání náročnější profil má trasa XL o délce 180 km. Na ní musí závodníci zdolat tři těžká stoupání na vrcholky Krušných hor a nádavkem pak ještě dva výjezdy do sedel kopců v Českém Středohoří. Tato trasa je určena pro ambiciózní závodníky amatérských lig a s převýšením téměř 3500 m si svou náročností nezadá ani s těžkými horskými etapami, které jsou k vidění na závodech profesionálů.

Pro maratonce je připravena trasa 2XL o délce 250 km a pro hrdiny pak trasa 3XL o délce 300 km. Obě trasy dokonale prověří síly i zkušených a trénovaných borců. Skutečná zkouška vytrvalosti a odolnosti. Pravý Krušnoton.

Trasy 2XL a 3XL odstartují společně a dlouho jsou vedeny stejnými úseky. Na závodníky čeká na úvod jednodušší stoupání Na Fibich a krátký prudký výstup na Neznabohy. Po zahřátí svalů a roztažení plic přichází na řadu Krušné hory a Svatá pětice. Pět nejtěžších stoupání východní části Krušných hor – Sněžník, Nakléřov, Komárka, Bouřňák a Dlouhá Louka, celkem 28 km stoupání s převýšením 2070 m. Úctyhodná porce dřiny a potu. Průměrný sklon stoupání, který zde cyklisté pojmou do svých nohou, činní 7,45 %. Poslední výstup na Dlouhou Louku je navíc součástí zvlášť měřeného a hodnoceného úseku o délce 41 km – Giro Lannutti.

Po rozloučení s Krušnými horami a přejezdu hnědouhelné pánve, letos nově přes Duchcov a Hostomice, obě maratonské distance, společně s trasou XL, vystoupají v Českém středohoří na sedlo Kostomlaty, ze kterého sklesají do Velemína na poslední rozdělení tras. Teprve ve Velemíně, tedy na 235. kilometru, se oddělí trasa 3XL na speciální, 50 km dlouhý okruh, vedený nádhernou krajinou Českého středohoří. Třístovkáři tak navíc absolvují úsek v nitru přírody, plný krásných scenérií, s dalekými výhledy a přitom výbornými silnicemi s minimálním provozem, aby se znovu vrátili do Velemína a připojili zpět k ostatním trasám. Přes poslední významné sedlo Českého středohoří, Paškapole, pak trasy XL, 2XL a 3XL doputují z Velemína přes Bořislav, Žalany, Nechvalice, Nové Dvory a Bystřany do vytouženého cíle v Teplicích.

Ti nejrychlejší jsou schopni zdolat trasu 2XL hluboko pod 8 hod. a na trase 3XL očekáváme čas nejrychlejších závodníků jen těsně přes 9 hod. Pro všechny jen o trochu pomalejší závodníky, kteří budou bojovat s grafitací déle a úporněji, a kterým bude foukat protivítr do tváře silněji než těm na čele, je stanoven časový limit dojezdu do cíle na 14 hodin, tzn. nejpozději do 20.30 hod. Pro vpuštění na trasu 3XL je přitom zapotřebí být na rozdělení tras ve Velemíně nejpozději do 17.00 hod. Poté bude trasa 3XL uzavřena a ti, kteří limit nestihnou budou pokračovat do cíle v Teplicích po trase 2XL, kam budou také následně zařazeni výsledkově.

Start i cíl Krušnotonu bude letos v Teplicích opět v Rooseveltově ulici před hotelem U Kozičky.

Prezentace předem registrovaných účastníků bude probíhat v salonku hotelu v pátek 9. 8. od 15:00 hodinou do 21.00 hodinou a v den startu od 5:45 hodinou do 9.30 hodinou. Startovní výstřely zazní v sobotu 10. 8. v 6.30 hod. pro trasy 2XL a 3XL a v 10.00 hodinou pro trasy XL a L. První závodníci v cíli jsou očekávání již před 13.00 hodinou.

Chystáte-li se na start závodu, je nutné se přihlásit předem, a to nejpozději do 7. 8. 2019 na stránkách www.krusnoton.cz. Přihlašování na místě není bohužel možné. S konáním závodu souvisí i místní dopravní omezení v místě startu a cíle, při průjezdu pelotonu Teplicemi a částečně i po trase závodu. Pořadatelé tímto žádají motoristy a obyvatele měst i obcí o zvýšenou pozornost a ohleduplnost v době konání závodu.

Desítky kilometrů horských pasáží s dalekými výhledy umocňují spolu s příkrými stoupáními a dlouhými sjezdy rozlehlost krajiny, kterou musí závodníci do svých nohou pojmout. Okresy Teplice, Most, Litoměřice, Louny, Ústí nad Labem a Děčín se znovu po roce stanou svědky nefalšované cyklistické krásy, a také utrpení.

„Namažte řetězy a pojeďte s námi a nebo přijďte 10. 8. 2019 fandit k trasám závodu.“

Bližší informace včetně časového harmonogramu akce najdete na webových stránkách www.krusnoton.cz

Redakce agentury JV PRESS.cz je i letos jedním z mediálním partnerem cyklistického závodu Krušnoton.

Autor: redakce

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář