HZS Krimi Olomoucký Pomáháme Složky IZS Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

Lokální bouřky zaměstnaly hasiče, provedli 40 zásahů na Přerovsku a Prostějovsku

OLOMOUCKO – Lokální silné bouřky zaměstnaly v úterý vpodvečer hasiče na Přerovsku, Prostějovsku a částečně Olomoucku. Celkově museli řešit přes čtyřicet událostí.

Jednalo se především o odstraňování spadlých stromů a čerpání vody ze sklepů. Nejvíce postiženou obcí byl Týn nad Bečvou a nedaleká Lhota, kde se kvůli přívalovému dešti ucpala propustka místního potoka, který se následně rozlil na komunikaci a do okolních zahrad. Po příjezdu na místo hasiči propustku vyčistili, a tím docílili toho, že se začal potok vracet do svého přirozeného koryta. Řešili zde také spadlý strom na dráty elektrického vedení a čerpání vody z několika zatopených sklepů. Na místě pomáhaly také jednotky sboru dobrovolných hasičů z Týnu nad Bečvou a Lipníka nad Bečvou. Situace se zde uklidnila po 19. hodině. Na Prostějovsku pak kolem 20. hodiny vyjížděli hasiči například do Čelčic, kde odstraňovali spadlý strom. Při událostech zasahovaly také jednotky dobrovolných hasičů. V Seloutkách a Určicích odčerpávaly vodu ze zatopeného sklepa.

Na velmi silné bouřky upozorňuje výstraha Českého hydrometeorologického ústavu také dnes odpoledne a večer. Očekává se ojedinělý výskyt velmi silných bouřek s přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 40 milimetrů, kroupami nad 2 centimetry a nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h).

Doporučení ČHMÚ ke zmírnění následků jevu: Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice i problémy v dopravě. Zabezpečte okna, dveře, skleníky a volně položené předměty. Nevstupujte a nevjíždějte do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snižte rychlost jízdy a jeďte velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek můžete sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.

Zdroj : HZS Olomouckého kraje

Jitka Andrlová
Redaktorka jitka.andrlova@jvpress.cz

One Reply to “Lokální bouřky zaměstnaly hasiče, provedli 40 zásahů na Přerovsku a Prostějovsku

Napsat komentář