Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Krimi Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Praha Středočeský Ústecký Vysočina Zajímavosti Zlínský

Policejní potápěči pomáhají již devátým rokem při obnově Bosny a Hercegoviny

Policejní potápěči z Ředitelství služby pořádkové policie devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. 

Díky jejich vysoké profesionalitě a odbornosti se postupně daří čistit koryta bosenských řek od nevybuchlé munice, která je pozůstatkem války v devadesátých letech minulého století.

Srpen je díky teplotě a dobré viditelnosti ideálním měsícem pro práci potápěčů v řekách Bosny a Hercegoviny. V průběhu patnácti srpnových dnů se během desítek ponorů a mnoha hodin prozkoumávání dna řeky Sany podařilo identifikovat a zajistit mnoho kusů munice, včetně nálezů odpalovacího zařízení Zolja, ručního granátu a letecké pumy. Ta se nacházela ve štěrkovém dně nedaleko silničního mostu u města Novi Grad. Po bezpečném vyzvednutí nálezů následovala jejich likvidace. Celkový počet munice nalezené v rámci této mise bude zřejmý po konci druhého týdne vyslání.

Kromě každoročního čištění vybraných úseků řek se čeští policejní potápěči aktivně účastní také výcviku bosenských kolegů. Již tradičních setkání při odminování toků se kromě českých a bosenských potápěčů účastní také experti ze Srbska.

Autor : kpt. David Schön

David Mareš
david.mares@jvpress.cz

Napsat komentář