Kultura Plzeňský Složky IZS Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

SMUTNÁ ZPRÁVA: Navždy odešel nestor plzeňské záchranné služby Karel Hnilica

PLZEŇSKO – Smutná zpráva dorazila z Blovic na jižním Plzeňsku. Ve věku nedožitých devětašedesáti let nás 19. září navždy opustil dlouholetý řidič Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Karel Hnilica.

Karel se narodil 24. prosince 1950. Hned po vojně nastoupil do tehdejšího KÚNZu, jehož součástí byla i plzeňská Fakultní nemocnice, jako řidič převozové sanitky. To bylo na počátku 70. let, kdy české cesty i necesty brázdily legendární dvanáctsettrojky. 1. února 1975 se Karel Hnilica stal součástí nevelkého týmu rychlé lékařské pomoci při FN Plzeň, jenž nedlouho před tím vznikl. Tehdy za pacienty vyrážely čtyřčlenné posádky ve složení lékař – zdravotní sestra a dva řidiči – záchranáři. Na pozici řidiče – záchranáře setrval přes dvě delimitace, nejdříve na Územní středisko záchranné služby a následně na Zdravotnickou záchrannou službu Plzeňského kraje, až do svého odchodu do starobního důchodu k 30. červnu 2013. Vystřídal volanty nejrůznějších sanitek – od Š1203, přes Tatry, Latvije, Avie, Renaulty a Peugeoty až po Volkswageny.

V Karlu Hnilicovi záchranáři ztratili dalšího nestora a pamětníka prakticky celé své novodobé historie. Zanechal zde však svého následníka, který pokračuje v záchranářské profesi – syn Karel Hnilica ml. jezdí na výjezdové základně Plzeň – venkov.

ČEST JEHO PAMÁTCE…

Zdroj: Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje

 

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář