HZS Krimi Kultura Liberecký Politika Složky IZS Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

ZAUJALO NÁS: Ministerstvo zdravotnictví nakonec povolí libereckým leteckým záchranářům speciální zásahy z vrtulníku

LIBEREC – Ministerstvo zdravotnictví České republiky nakonec pochopilo, že by byla velká chyba omezovat rozsah záchranných prací letecké záchranné služby a povolí smluvní zajištění těchto speciálních zásahů v našem kraji.

Kdyby ministerstvo oslovilo Liberecký kraj a Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje, p.o. ještě předtím, než zahájilo výběrové řízení, nemuseli jsme teď složitě hledat náhradní doplňové řešení vzniklé situace. Snad se podobné úlety z výběrovými řízeními ve stylu o nás bez nás nebudou v budoucnosti opakovat.

A jen tak mimochodem, ta úspora, kterou ministerstvo omezení rozsahu služeb zdůvodnilo, byla 250 tisíc korun. Liberecký kraj přitom jen v letošním roce jako provozní příspěvek pro leteckou záchrannou službu vyčlenil ze svého rozpočtu částku 204 milionů korun. V příštím roce to bude 214 milionů korun. Tak malou úsporu ministerstvo řešilo na úkor záchrany života a zdraví mnoha desítek lidí každý rok v našem kraji.

Pro konkrétní případy, kdy letecká záchranka v našich horách pomáhá, nemusíme chodit daleko. Vzpomeňte si na dramatické události z minulého víkendu, kdy vrtulník asistoval při záchraně ztraceného seniora v Jizerských horách.

 

Autor: Martin Půta
primátor Liberce

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář