Auto-Moto Cestování Doprava Královehradecký Krimi Pomáháme Složky IZS Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

Střet vozidla s chodcem na přechodu

TRUTNOVSKO – V pondělí 4. listopadu 2019 krátce před šestou hodinou ranní vyjížděli policisté do obce Hostinné k vážné dopravní nehodě.

Sedmatřicetiletá řidička osobního automobilu SUZUKI Ignis tam zřejmě při přijíždění k přechodu pro chodce přehlédla devětašedesátiletého muže, který po něm zrovna přecházel z levé strany vozovky na pravou. V důsledku střetu chodec utrpěl zranění, které si vyžádalo transport do Vrchlabské nemocnice.

Případné ovlivnění řidičky alkoholem vyloučila policisty provedená dechová zkouška. Škoda na vozidle byla předběžně vyčíslena na 10 tisíc korun.

Veškeré okolnosti a přesná příčina dopravní nehody je v současné době předmětem dalšího vyšetřování trutnovských dopravních policistů.

V souvislosti s touto vážnou dopravní nehodou policisté opět upozorňují na změněné světelné podmínky a radí, jak zvýšit viditelnost (chodců a cyklistů)
•    Používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je, abyste byli dobře vidět za světla i za tmy.
•    Reflexní předměty umístěte nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu (cyklisté také na přilbu a kolo).
•    Dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky.
•    Nejenom automobily mají povinnost svítit, také cyklista je povinen za snížené viditelnosti mít rovněž za jízdy rozsvícen světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. Varovné blikající koncové světlo lze spatřit až do vzdálenosti 1 000 metrů. Řidič auta tak může cyklistu včas vidět a přizpůsobit rychlost jízdy dané situaci. (zdroj BESIP).
•    Chodec za snížené viditelnosti je povinen být označen reflexními prvky mimo obec. Přesto však policisté doporučují, aby chodci měli tyto prvky i v obci, protože tím mnohonásobně zvýší šanci, aby je mohli řidiči spatřit včac a správně zareagovat.

Autor : por. Mgr. Lucie Konečná

 

Jitka Andrlová
Redaktorka jitka.andrlova@jvpress.cz

Napsat komentář