Auto-Moto HZS Krimi Liberecký Pomáháme Složky IZS Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

DOBRÁ PRÁCE: Mimonští policisté mají za sebou další úspěšný zásah s defibrilátorem

ČESKOLIPSKO – Profesionální asistencí pomohli mimonští policisté přežít čas do příjezdu sanity už čtvrtému člověku na Českolipsku.

Dne 16. prosince loňského roku ve 12.21 vyslalo operační středisko Krajského ředitelství policie Libereckého kraje na žádost zdravotnické záchranné služby hlídku mimoňských policistů k asistenci zdravotníkům s automatickým externím defibrilátorem (označovaným též AED). Pomoc nutně potřebovala 63letá žena z Mimoně, která doma zkolabovala.

Praporčík Pavel Šilhánek a podpraporčík Dominik Dobrov dorazili do jejího rodinného domku za tři minuty po přijetí telefonátu operačního důstojníka. Na uvedené adrese byl přítomen i manžel pacientky. Žena ležela v obývacím pokoji na podlaze v bezvědomí a nedýchala. Praporčík Šilhánek okamžitě zahájil její srdeční masáž a jeho kolega mezitím připravil k použití defibrilátor a ruční křísící přístroj ambuvak. Poté, co ženě nalepili na tělo elektrody, přístroj vyhodnotil nutnost podání elektrického výboje. Do příjezdu sanitního vozu zdravotnické záchranné služby přístroj ženě podal elektrický výboj celkem pětkrát. Mezi nimi policisté pokračovali v srdeční masáži a poskytování umělého dýchání s využitím ambuvaku. Na srdeční masáži se se zdravotníky po jejich příjezdu ještě střídali do doby, než se lékaři podařilo stabilizovat životní funkce pacientky. Tu potom zdravotnická záchranná služba letecky transportovala do Krajské nemocnice v Liberci.

Lékař policistům za jejich rychlé a profesionální provedení asistence poděkoval. Poskytnutím kvalitní a intenzivní první pomoci dokázali ženu udržet při životě do příjezdu sanity. Úspěšní v tom ale byli v minulosti i jejich kolegové ze stejného oddělení. Mimonští policisté se tak mohou pochlubit tím, že zachránili už čtyři lidi, kteří se ocitli v přímém ohrožení života. Mezi nimi byla i 12letá dívka, které v roce 2017 začalo doma v noci náhle selhávat srdce.

Od počátku zavedení systému „AED pro Liberecký kraj“ v březnu 2017 do prosince loňského roku policisté Libereckého kraje zachránili s využitím defibrilátorů 7 lidských životů.

Autor: por. Bc. Ivana Baláková

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář