Auto-Moto Doprava HZS Královehradecký Krimi Policie Složky IZS Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

Špatné parkování řidičů zavinilo v Hořicích zdržení hasičů cestou k požáru rodinného domu i odřená vozidla

HOŘICE – Na hořickou stanici přiběhla hodinu po půlnoci vyděšená žena s tím, že v jejich rodinném domě v Kollárově ulici hoří v koupelně a požár se neustále rozšiřuje. Hasiči okamžitě vyrazili, místo události se nacházelo necelých 200 metrů od jejich stanice. I na tak krátké cestě se však museli potýkat s jedním velkým problémem, špatně zaparkovanými vozidly. Došlo dokonce k poškození zásahových i zaparkovaných aut.

Požár se nakonec podařilo rychle lokalizovat. Hasiči provedli průzkum v dýchací technice, prostory domu byly silně zakouřeny. Vyhořela celá koupelna, požár vznikl od pračky. Rozšířil se i do mezistropu, hasiči museli rozebrat část konstrukce, aby dohasili i skrytá ohniska. Příčina vzniku události je předmětem vyšetřování, škoda byla vyčíslena na 100 tisíc korun. Uchráněné hodnoty představují asi 2,5 milionu korun, nikdo nebyl naštěstí při události zraněn. Na místě zasahovali profesionální i dobrovolní hořičtí hasiči.

Z prvních informací, které jsme měli k dispozici od oznamovatelky, nebylo jasné, zda se v domě nachází další osoby. Spěchali jsme, abychom provedli rychlý průzkum a požár co nejdříve zlikvidovali. Narazili jsme ovšem na nedisciplinovanost řidičů, kteří si neuvědomují, že na průjezd cisterny je potřebný alespoň tři metry široký pruh na komunikaci,“ řekl velitel zásahu. Při průjezdu komunikací tak došlo k poškození dvou hasičských cisteren CAS 20 a CAS 30 HZS Královéhradeckého kraje, které byly odřené na boku. Škoda na vozidlech HZS se pohybuje v řádu jednotek tisíc korun, hůře však dopadla tři špatně zaparkovaná osobní vozidla. Věc nyní vyšetřuje policie a nedisciplinovaným řidičům zaparkovaných aut hrozí pokuta.

Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích musí řidiči při parkování zachovat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně tři metry. Realita je však často jiná a problém se netýká pouze sídlišť, což potvrzuje i špatná zkušenost hořických hasičů. Při dnešní nehodě bylo zjištěno, že komunikace měřila v nejužším místě 2,6 – 2,7 metru. I taková odchylka už znamená pro velkou zásahovou techniku neřešitelný problém.

FOTOGALERIE…

Apelujeme proto na všechny řidiče, aby přemýšleli nad tím, kde svá vozidla zaparkují a používali jen místa k tomu určená. Po zaparkování by měli dále všichni zkontrolovat, zda má volná část komunikace dostatečnou šířku alespoň tři metry. Nikdy totiž nevíte, zda nepojedeme příště pomáhat právě vám.“

Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář