Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Koronavirus Královehradecký Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Politika Praha Složky IZS Středočeský Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zlínský Zprávy podle krajů

AKTUÁLNÍ DATA: V Česku je již 2 422 lidí nakažených novým typem koronaviru. Jedenáct lidí se vyléčilo a devět zemřelo

ČESKO – Celkový počet lidí nakažených novým typem koronaviru je aktuálně k dnešnímu ránu již 2 422 pacientů. Celkový počet provedených testů je 36 374 a jedenáct lidí se z nákazy již vyléčilo. Bohužel devět lidí s koronavirem zemřelo. Informuje o tom Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Hospitalizováno je 83 lidí, na JIP je 20 z nich, na plicní ventilaci 14 a 1 pacient je na přístroji, který okysličuje krev. Čtyři lidé jsou stále ve velmi vážném až v kritickém stavu. Pozitivní případy jsou doplňovány 2x denně okolo 9.00 hodiny a 18.00 hodiny. Bližší informace naleznete také na webu ministerstva zdravotnictví ZDE.

Onemocnění COVID-19 je způsobeno novým typem koronaviru s odborným označením SARS-CoV-2. Jedná se o vysoce infekční onemocnění, které se projevuje zejména horečkami, respiračními potížemi (kašel, dušnost), bolestí svalů a únavou. U starších a chronicky nemocných osob může nemoc mít vážnější průběh a může vést i k úmrtí. Další charakteristiky a nebezpečnost onemocnění jsou vzhledem ke krátkému času od prvního výskytu u člověka stále předmětem sledování a výzkumu. Inkubační doba se pohybuje mezi 6 a 14 dny, smrtnost se uvádí v řádu několika procent. K přenosu nemoci dochází kontaktem s infikovanou osobou prostřednictvím kapének šířených při mluvení, kýchání či kašlání. Zdroj nákazy zatím nebyl prokazatelně identifikován, pravděpodobně však jde o některé z divokých zvířat v lokalitě prvního výskytu onemocnění.

Počátek epidemie COVID-19 je datován k 31. prosinci 2019, kdy byly první případy hlášeny v čínském městě Wu-Chan v provincii Chu-Pej. Během následujících dvou měsíců onemocnělo po celém světě přes 87 tisíc osob, téměř 3 tisíce pacientů zemřely; o další týden později již počet nakažených přesáhl 100 tisíc.

V České republice byly první tři případy nákazy novým koronavirem prokázány 1. března 2020.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář