HZS Královehradecký Krimi Policie Složky IZS Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

DOBRÁ ZPRÁVA: Rozsáhlá pátrací akce v josefovském podzemí po pohřešovaném muži měla šťastný konec

JAROMĚŘ – Na tísňovou linku zavolala v pátek 10. 4. před 3.00 hodinou ranní žena s tím, že její partner odešel ve čtvrtek odpoledne do podzemí josefovské pevnosti fotit netopýry a doposud se nevrátil. Existovalo podezření, že se mohlo muži něco stát, v chodbách hrozí i nebezpečí závalu.

Na místě spolupracovali hasiči se státní a městskou policií a povolali další důležité pomocníky – místní průvodce spolku Ochránci památek pevnosti Josefov – Ravelin No. XIV. Byly utvořeny tři skupiny, které se vydaly na průzkum prostor pod pevností. V každé skupině byl průvodce a tři hasiči. Josefovské podzemí je velmi rozsáhlé, v chodbách není žádný signál a nefungují zde ani radiostanice, proto je komunikace během zásahu nemožná. Další skupiny dobrovolných hasičů a policistů prověřovaly, zda se osoba nenachází někde v okolí pevnosti.

Kolem 04:30 hodiny byl muž nalezen v podzemí v pořádku. Spal zde ve spacáku a hlasy hasičů jej probudily. Akce byla ukončena až poté, co komplex chodeb opustily všechny průzkumné skupiny, poslední se dostala ven v 05:40 hod. Na místě zasahovali profesionální hasiči z Jaroměře, profesionální jednotka s lezeckým speciálem z Náchoda a dobrovolná jednotka z Jaroměře. Kvůli existenci nebezpečí závalu v podzemí vyjeli na místo i profesionální hasiči z královéhradecké centrální stanice, a to s technickým automobilem a technickým kontejnerem, kde mají hasiči prostředky pro stabilizaci zavalených prostor.

„Ačkoliv máme k dispozici mapy a pořádáme zde taktická cvičení, podzemní komplex pod pevností Josefov čítá desítky kilometrů chodeb a je natolik komplikovaný, že bez pomoci místních průvodců ze spolku Ochránci památek pevnosti Josefov – Ravelin No. XIV bychom se jen těžko v chodbách orientovali. Velké poděkování tak patří členům Milanu Libichovi, Ondřeji Šubrtovi a Tomáši Vojtíškovi, kteří nám přišli uprostřed noci pomoci,“ řekl velitel stanice Jaroměř npor. Pavel Petiška.

Josefovské podzemí je velmi spletité a navíc se zde nachází hned několik volných vstupů. V případě zásahu v těchto prostorech spolupracuje HZS Královéhradeckého kraje s místními znalci terénu, zástupci spolku Ochránci památek pevnosti Josefov – Ravelin No. XIV.

Spolupráce složek IZS při takovém zásahu bývá předmětem taktických cvičení, poslední se uskutečnilo na podzim v roce 2017: https://www.hzscr.cz/clanek/hasici-cvicili-v-josefovskem-podzemi.aspx

Autor: Martina Götzová

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář