HZS Krimi Liberecký Policie Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

AKTUALIZUJEME OBRAZEM: Třetí stupeň požárního poplachu byl vyhlášen v obci Malá Skála na Jablonecku

JABLONECKO – Při požáru lesního porostu v obci Malá Skála zasahoval vrtulník Letecké služby Policie ČR a 16 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. 

Včera krátce před dvanáctou hodinou přijalo Krajské operační a informační středisko hlášení o hustém dýmu, který se valil z lesa mezi obcemi Malá Skála, Bobov a Sněhov. Průzkumem místa zásahu bylo zjištěno, že se jedná o požár lesního porostu o rozloze 20 x 30 m. Paseka, na které se požár šířil, byla plná polámaných a vyvrácených stromů. Na místě se nacházela ustavená lesnická technika, ke které se požár začal šířit. Hasiči nejprve nasadili vodní proud k ochraně těchto strojů, aby zamezili jejich poškození požárem. Hasičům se tuto techniku podařilo uchránit. Poté se požár začal šířit a rozšiřovat do stran po svažitém a těžko přístupném terénu. Během 20 minut se rozšířil na plochu 50 x 50 m.

V 12:25 hodin byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. V tuto chvíli byly na místě nasazeny tři vodní proudy. Bylo nutné zajistit místa pro vytvoření čerpacích stanovišť. Velitel zásahu rozhodl o povolání LS PČR s vrtulníkem se závěsným Bambi vakem. Okolo jedné hodiny odpolední se požár rozšířil oběma směry na rozlohu 100 x 50 m. Na místo byly proto povolány další jednotky. V tu chvíli bylo jasné, že zásah bude probíhat po několik hodin. Pro zajištění dodávky vody na požářiště byla zřízena dvě čerpací stanoviště. Jedno v obci Bobov, druhé na koupališti v nedalekém Mukařově. Na místě bylo přítomno 14 jednotek hasičů.

FOTOGALERIE…

Během dalších dvou hodin byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Plnění Bambi vaku vrtulníku Florian prováděli hasiči ze stanice Jablonec nad Nisou, JSDH Železného Brodu a Turnova. Vak vrtulníku byl plněn na louce v blízkosti místa zásahu. Na místo se nakonec sjelo 16 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Nejprve bylo k hašení využíváno pět vodních proudů. Zřízena byla dálková doprava vody na místo události, kde se neustále střídalo 8 cisternových automobilových stříkaček. Místo zásahu bylo rozděleno na tři úseky, dva hasební a jeden pro plnění Bambi vaku. Ve třetím úseku se nacházely dvě velkoobjemové cisterny a třetí cisterna vždy zajišťovala zásobu vody pro tento úsek. Požár o velikosti 100 x 150 m s pomocí vrtulníku a šesti vodních proudů dostali hasiči pod kontrolu okolo třetí hodiny odpoledne. Vrtulníkem bylo provedeno celkem 36 shozů, které byly převážně mířeny do špatně přístupné oblasti s popadanými vzrostlými stromy. Jeden shoz obsahoval přibližně 700 l vody. Po návratu vrtulníku do místa dislokace pokračovali hasiči v likvidaci požáru pozemní cestou vlastními silami a prostředky. Hasičům se požár podařil v 18:32 hod. zlikvidovat. Místní dobrovolná jednotka zůstane na místě přes noc k vyloučení opětovného rozhoření požáru. Celková škoda a příčina požáru je v tuto chvíli v šetření.

Na místě zasahovaly jednotky profesionálních hasičů ze stanice Jablonec nad Nisou, Semily a Turnov, dále dobrovolné jednotky z obcí Jablonec nad Nisou ‑ Paseky, Frýdštejn, Koberovy, Jablonec nad Nisou ‑ Kokonín, Líšný, Malá Skála, Maršovice, Malá Skála ‑ Mukařov, Pěnčín ‑ Huť, Rychnov u Jablonce nad Nisou, Železný Brod, Železný Brod ‑ Těpeře a Turnov.

Autor: por. Ing. Eva Klímová
Foto: HZS Libereckého kraje

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář