HZS Krimi Moravskoslezský Policie Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

OBRAZEM: ŽHÁŘSKÝ ÚTOK V BOHUMÍNĚ – Kriminalisté i nadále vyšetřují okolnosti tragického požáru bytu panelového domu! Policisté zadrželi jednoho podezřelého muže

BOHUMÍN –  Hasiči uvolňují další upřesňující informace k tragickému požáru věžáku v Bohumíně. V sobotu v podvečerních hodinách zasahovali hasiči u tragického požáru v 11.patře panelového domu v Bohumíně. Požár velice rychle zachvátil jeden z bytů a vyžádal si celkem 11 lidských životů a několik zraněných osob. Jde tak o nejtragičtější tuzemský požár panelového domu za posledních třicet let! 

Žháře policisté již včera zadrželi. Bohužel prý ale nebyl schopen výslechu, nyní se stále nachází ve zdravotnickém zařízení a policisté proto žádné bližší informace směrem k pachateli a hrůznému činu zatím neuvolnila. Vyšetřování na místě činu však potvrdilo, že šlo o žhářský čin…

Hasiči s policisty navíc upřesnili, že všech jedenáct obětí se v době tragédie nacházelo v inkriminovaném bytě na oslavě. Šest z nich uhořelo, včetně tří dětí a pět lidí následně tragicky zemřelo po skoku z okna hořícího bytu. Zraněno bylo při tragédii dalších deset osob, z toho šlo o dva hasiče, jednoho dobrovolného a jednoho profesionálního. Zraněn byl i jeden policista.

Operační středisko přijalo tísňové volání v sobotu v 17:48 hodin. Hasiči ze stanice Bohumín přijali tuto událost v 17:49 hodin a o minutu později už opouštěli hasičskou stanici. Na místo události dorazili v 17:54 hodin. To už z oken šlehaly plameny a požár zachvátil celý byt.

Hasiči neprodleně zahájili úkony spojené se záchranou a evakuací osob. Během několika následujících minut přijely další jednotky jak profesionálních, tak i dobrovolných jednotek. Na místo dorazil také 53 m vysoký žebřík z Ostravy. Na místě zasahovalo celkem 8 jednotek hasičů s celkem 9 cisternami, dvěma automobilovými žebříky a jednou automobilovou plošinou. S pomocí příslušníků PČR probíhala evakuace celého panelového domu.

Požár byl v době příjezdu první jednotky na místo již natolik rozšířen, že i přes okamžitou přípravu a nafukování záchranné seskokové matrace, se pět osob pokusilo zachránit skokem z okna dřív, než se tato matrace stihla nafouknout. Bohužel u nich došlo následkem pádu ke zraněním neslučitelných se životem. Dalších šest lidí zemřelo v samotném bytě. Tato tragická událost si tak vyžádala celkem 11 obětí.

FOTOGALERIE…

Hasiči požár bytu lokalizovali po dvou hodinách, hašení probíhalo jak vnitřní části budovy, tak z vysunutého žebříku. Kolem 20:00 hodin byl požár zlikvidován a bylo zahájeno vyšetřování příčin vzniku a rychlého šíření požáru. Na místo události dorazil také psovod se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání přítomnosti akcelerantu hoření. Prohledávání bylo pozitivní na přítomnost akcelerantu, což vysvětluje otázku, proč došlo k tak rychlému rozšíření požáru.

Vyšetřování příčin požáru probíhalo celou noc a také následující den. Celý panelový dům byl kompletně odpojen od přívodu elektrické energie a plynu. Uživatele domu se mohli do svých bytu vrátit během nedělního odpoledne.

Svou rychlostí a počtem obětí se tento bohumínský požár řadí k nejzávažnějším bytovým požárům v Moravskoslezském kraji za posledních několik let.

Příčina požáru je stále v šetření vyšetřovatelů HZS MSK a také PČR. Předběžně odhadnutá škoda byla vyčíslena na 1 milion korun.

Autor: npor. Ing. Lukáš Popp

Moravskoslezský kraj se rozhodl dát pozůstalým 100 tisíc korun a 50 tisíc korun pak náleží zraněným při požáru. Na místo tragédie dnes přijeli i ministryně financí Alena Schillerová, která si prohlédla vyhořelý byt a nabídla pomoc státu. Pomoc tamním lidem bude poskytovat i Probační a mediační služba. Ta spravuje fond na oběti pro pozůstalé po trestných činech, neboť v tomto případě šlo o žhářský čin a pozůstalým a zraněným například poradí, jak postupovat ve vyřízení všech náležitostí odškodnění. 

Vyjádření generálního ředitele HZS ČR genpor. Ing. Drahoslava Ryby k tragickému požáru v Bohumíně

V prvé řadě bych chtěl vyjádřit svojí nejhlubší soustrast rodině a blízkým po tragicky zesnulých. Jedná se o požár s tak tragickými následky, jaký Česká republika nepamatuje.

Chtěl bych touto cestou poděkovat všem hasičům, kteří včera na místě zasahovali. Bylo to pro ně obrovsky náročné jak fyzicky, tak psychicky. Nestáli totiž před běžným nepřítelem, požárem, na který jsou vycvičení, ale zřejmě před trestným činem, úmyslným zapálením, situací, na kterou nestačily běžné postupy. Všichni prokázali velkou míru osobní odvahy. Jsem přesvědčen, ze jste svoji práci odvedli naprosto profesionálně.

I přesto, že hasiči byli na místě v řádech jednotek minut, začínají spekulace ze strany veřejnosti i médii, o rychlosti zásahu. Nicméně jsem si vědom, že událost hluboce otřásla všemi občany České republiky, a tak jsem se rozhodl ještě vytvořit komisi generálního ředitele, která vyšetří postup hasičů na místě události. S výsledky vyšetřování budete seznámeni.

Ještě jednou mi dovolte zopakovat, že jsem v myšlenkách s vámi.

Autor: genpor. Ing. Drahoslav Ryba

I nadála celou tragédii v Bohumíně sledujeme a informace budeme aktualizovat a upřesňovat hned, jak to situace dovolí.

Autor: redakce

 

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář