HZS Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Koronavirus Královehradecký Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Politika Praha Složky IZS Středočeský Technika Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zlínský Zprávy podle krajů

ZAUJALO NÁS: Aktuální personální situace u Hasičského záchranného sboru České republiky, v souvislosti s onemocněním COVID – 19 je pozitivních 438 hasičů

ČESKO – Hasičský záchranný sbor (HZS) ČR eviduje k dnešnímu dni 438 pozitivních příslušníků a zaměstnanců na COVID–19, a 190 jich je v karanténě. Celkově se jedná o cca 5,6 % hasičského sboru v Česku.

Podrobněji viz přiložená tabulka:

Personální situace u HZS ČR je i díky včasnému zavedení opatření a jejich důslednému dodržování stabilizovaná, a počty nakažených osob a osob v karanténě mají v posledním týdnu mírně klesající tendenci.

Kromě bezpodmínečného používání osobních ochranných prostředků a časté desinfekci, včetně dekontaminace prostor, jsme sáhli také například ke změně směnného provozu, kdy namísto standardních tří směn á 24 hodin, nyní na některých stanicích sloužíme ve dvou směnách po 24 hodinách. Směny se střídají, aniž by docházelo k jejich vzájemnému potkávání, některé směny na stanicích jsou rozděleny do družstev, která jsou dislokována v samostatných, vzájemně oddělených prostorech, aby nedocházelo ke kontaktům mezi družstvy ani v rámci směn. Jinde sloužíme v tzv. minimálních početních stavech, abychom měli zachovány personální rezervy pro nenadálé zhoršení situace.

Přestože nám tato, případně další organizační opatření k zajištění akceschopnosti, již působí jisté komplikace stran organizačního, technického a rovněž finančního zabezpečení, chceme zdůraznit, že bezpečí našich občanů z pohledu naší činnosti není nijak ohroženo.

Pokud by se však situace s počty nakažených osob či osob v karanténě u našeho sboru, na rozdíl od současného trendu, dále zhoršovala, máme připravenu celou řadu opatření, s jejichž pomocí lze i nadále akceschopnost zachovat v plném rozsahu. Jedná se například o výpomoc z okolních územních odborů, či krajů, masivnější zavedení dvojsměnného režimu, utlumení ostatních činností sboru, které nám standardně nepřísluší či snesou odkladu, či povolání lektorů z našich výcvikových zařízení. Systém požární ochrany v ČR má obrovskou výhodu v možnosti využití jednotek sborů dobrovolných hasičů, které je možné uvést do pohotovosti, k čemuž již v minulosti opakovaně docházelo, a patří jim za to velký dík. V souladu s platnou legislativou a výkladem Ministerstva zdravotnictví je možné také u prvků kritické infrastruktury, kterými hasičské stanice nepochybně jsou, zkrátit dobu karantény v případě kontaktu našich příslušníků s nakaženou osobou, pokud nevykazují příznaky nemoci.

V žádném případě však neuvažujeme o zapojení příslušníků do služby, kteří jsou pozitivně testováni na onemocnění COVID – 19, u kterých neuběhla stanovená 10 denní lhůta izolace, případně u kterých přetrvávají zdravotní obtíže či příznaky onemocnění.  

Autor: plk. Mgr. Rudolf KRAMÁŘ

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář