Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Koronavirus Královehradecký Kultura Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Politika Pomáháme Praha Složky IZS Středočeský Technika Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zlínský Zprávy podle krajů

AKTUÁLNĚ SMUTNÉ VÝROČÍ: Dnes je to přesně rok, co v Česku zemřel první člověk s nemocí Covid-19. Dlažbu Staroměstského náměstí „zdobí“ přes 25 tisíc křížů… V pravé poledne se navíc rozezní zvony za oběti koronavirové pandemie

ČESKO – Dnes je to přesně rok, co v Česku zemřel první člověk s nemocí Covid-19. Celkem už v Česku zemřelo více než 25 tisíc lidí. Na pražském Staroměstském náměstí se dnes ráno na dlažbě objevilo 25 tisíc křížů, za každou oběť pandemie nemoci Covid-19 jeden.

Křídovým sprejem je namalovali zástupci spolku Milion chvilek pro demokracii. Podle policistů, kteří na akci dohlíželi jsou kříže namalovány křídovým sprejem a organizátor akce je odpoledne odstraní. „Nejedná se tak o protiprávní jednání,“ dodávají policisté.

Pro vysvětlení: Jedná se o akci sdružení Milion chvilek pro demokracii, vše mají nahlášené. Policie byla u toho, když se kříže tvořily. Dnes odpoledne dojde ke smytí.

V pravé poledne se dnes navíc rozezní zvony za oběti koronavirové pandemie 

Občanská iniciativa vyzývá ke společné minutě ticha za oběti pandemie v pravé poledne v pondělí 22.března. K uctění památky obětí se připojí vyzváněním zvonů církve, bude šířena v médiích a na sociálních sítích. Dokážeme-li se semknout k takové připomínce památky obětí, k důstojnému a všech politických motivů prostému vzdání úcty obětem a pozůstalým z úst veřejně působících osobností, budeme si jako společnost moci říct, že jsme nenechali zvítězit lhostejnost a nezájem o osudy druhých.

”Budeme vděčni za šíření této výzvy všemi, kteří budou respektovat, že chvíle smutku neslouží hledání viníků či zdůrazňování jakýchkoliv dílčích zájmů. Smutek a smrt v době pandemie už z naší společné paměti nevymažeme. Minuta ticha za oběti pandemie má být aktem solidarity a úcty k obětem a jejich pozůstalým, ale i vděkem za život, jehož cenu si v této době uvědomujeme víc než kdy dřív. Minutu ticha jako velké společné gesto jsme jim všem dlužni,” stojí dále ve výzvě občanské iniciativy Minuta ticha.

“Jako občané, publicisté a aktivisté vyzýváme českou společnost, aby si památku obětí pandemie koronaviru připomenula a uctila je minutou ticha. Jsme přesvědčeni, že společné sdílení smutku a vzpomínek na oběti umožní naší společnosti lépe a důstojněji vykročit do budoucnosti, která nás po skončení pandemie čeká. Bude v ní mnoho nových výzev, jež se budeme muset naučit zvládat. Ale památka obětí by vyhasnout neměla,” stojí ve výzvě občanské iniciativy Minuta ticha.

Autor: redakce
Foto: Praha.eu

 

 

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář