Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Koronavirus Královehradecký Kultura Liberecký Městská policie Moravskoslezský Nezaradené Olomoucký Pardubický Plzeňský Policie Politika Praha Složky IZS Středočeský Technika Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zlínský Zprávy podle krajů

NA AKTUÁLNÍ TÉMA: V Česku skončil nouzový stav a s ním i zákaz cestování mezi okresy a noční zákaz vycházení

ČESKO – Od půlnoci z neděle na pondělí přestal v Česku po půl roce platit nouzový stav! Skončil zákaz cestování mezi okresy i noční zákaz vycházení!

Opatření proti šíření koronaviru se nově budou řídit pandemickým zákonem, většina opatření i nadále ale zůstává v platnosti.

Největší změnou je dnešní návrat části dětí do škol a školek. Podmínkou je provedení neinvazivního antigenního testu, a to dvakrát týdně. Testovat se budou i zaměstnanci, a to dvakrát týdně, pokud přicházejí do kontaktu s dětmi, ostatní jen jednou. Testovat se nemusejí plně naočkované osoby a ti, kdo v předchozích 90 dnech prodělali covid-19.

Do školek se vrátí děti z posledního ročníku předškolního vzdělávání, děti v přípravných třídách, žáci na 1. stupni základních škol a žáci v oboru vzdělání Praktická škola jednoletá a Praktická škola dvouletá. Školy s nejvýše 75 žáky na 1. stupni, které mají pro 1. stupeň samostatnou budovu včetně školní jídelny, budou moci fungovat normálně, v ostatních se třídy budou po týdnech střídat, takže do školy půjde vždy jen polovina tříd.

Školy se ale dneškem neotevřely na Děčínsku, kde vláda kvůli výskytu brazilské mutace koronaviru návrat dětí do škol minimálně o týden odložila.

Dneškem se otevírají prodejny například dětského oblečení a obuvi, papírnictví, prádelny a čistírny, zámečnictví, provozovny oprav zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta a stroje a prodej pietního zboží. Mohou otevřít i venkovní prodejní stánky a tržiště s prodejem pouze potravin. Provoz výdejních okének a restaurací pro ubytované hosty se protáhne o jednu hodinu, tedy až do 22:00 hodin.

Od pondělí se také otevírají zoologické a botanické zahrady, ale pouze venkovní prostory. Do areálů je možné najednou vpustit nanejvýš pětinu maximálního počtu lidí.

Autor: redakce
Ilustrační snímek Tomáš Urban

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář