Krimi Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

Šedesátiletá turistka uvízla spolu s dcerou včera odpoledne během túry v hlubokém sněhu asi kilometr od rozcestí Malého Polomu

BESKYDY – Dcera kontaktovala kolem páté hodiny přímo dispečink HS s tím, že maminka je chůzí v neprošlapané sněhové pokrývce zcela vyčerpaná a nemůže dál. 

„Vyjeli jsme k zapadlým turistkám z naší stanice na Javorovém na terénní technice, ale nakonec jsme se k nim museli dostat na skialpech. V této části Beskyd je nyní přibližně půl metru sněhu, z toho cca 30 centimetrů nového. Proto nám bylo také jasné, jak asi musel být jejich výlet problematický,“ popsal okolnosti výjezdu Marcel Svoboda, zasahující člen Horské služby Beskydy.

Když záchranáři ženy našli, zjistili, že starší paní je podchlazená a zcela vyčerpaná. „Poskytli jsme oběma tepelný komfort a maminku jsme na svozných saních převezli k našemu vozidlu asi kilometr hlubokým sněhem. Její dcera cestu zpět zvládla bez pomoci, jen pod naším dohledem. Obě turistky jsme poté transportovali k jejich zaparkovanému automobilu,“ uvedl Marcel Svoboda. Dodal, že vzhledem k tomu, že starší žena byla jinak v pořádku, odjely turistky samy domů.

Vzhledem k nové sněhové nadílce je v Beskydech vydána výstraha před hlubokým sněhem. „Na tento fakt by všichni turisté při plánování výletů měli brát ohled. V těchto podmínkách je vcelku běžné přecenit síly a pak zůstat s potřebou pomoci někde v nepřístupním terénu. A opět připomínám nutnost dobrého ošacení a vybavení,“ důrazně varoval beskydské turisty Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy s tím, že v tomto případě měla starší paní výstroj dobrou, ale dcera se pustila do zasněženého pohoří jen v džínách.

Autor: Radan Jaškovský

Lukáš Jirka
ŠÉFREDAKTOR lukas.jirka@jvpress.cz 737 310 273
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář