Armáda ČR Doprava Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Politika Praha Složky IZS Středočeský Technika Ústecký Vysočina Z domova Zahraničí Zajímavosti Zlínský Zprávy podle krajů

NA AKTUÁLNÍ TÉMA: Přesun amerických jednotek přes Českou republiku – cvičení Saber Guardian 2021

ČESKO – Ve dnech 13. až 17. června 2021 postupně přes Českou republiku ze Slovenska do Německa přejede šest stovek amerických vojáků s více než 200 kusy vojenské techniky. Vojáci se vrací z Maďarska z aliančního cvičení Saber Guardian 2021, které je součástí cvičení NATO Defender Europe 2021.

Armáda České republiky americkým jednotkám poskytne logistickou podporu. Průjezd konvojů bude koordinován ve spolupráci s Policií České republiky, Vojenskou policií a Ředitelstvím silnic a dálnic tak, aby konvoje nijak neomezovaly běžný silniční provoz. Přesuny konvojů jsou plánovány v pozdních večerních až brzkých ranních hodinách (od 19. hodiny do 6. hodiny).

Skupiny s hodinovými rozestupy

Americké jednotky budou stejně jako při přesunu na cvičení rozděleny do tří konvojů po třech až čtyřech skupinách. V každé skupině bude maximálně do 20 kusů kolové techniky. Každý konvoj na území České republiky stráví maximálně 48 hodin a bude přejíždět s denním odstupem. Skupiny vozidel budou mít mezi sebou hodinové rozestupy tak, aby byla zajištěna bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a minimální narušení plynulosti běžného silničního provozu.

Vojáci budou testováni, většina je očkovaná

V průběhu přesunů budou přesouvající se jednotky dodržovat také veškerá platná nařízení a omezení vydaná v souvislosti s epidemiologickou situací v České republice. Vojáci budou před vjezdem do České republiky testováni. Většina z nich je již očkována proti Covid-19.

Konvoje vjedou do České republiky přes hraniční přechod Břeclav a opouštět ji budou v Rozvadově. Na území ČR přespí ve stanovém táboře v posádce Rancířov. Technická přestávka je plánována v Ostrově u Stříbra.

AČR se cvičení účastní jako tranzitní země zajišťující logistickou podporu

Cvičení Saber Guardian 2021 se koná jednou za dva roky a prověřuje připravenost a součinnost mezi aliančními a partnerskými armádami a armádou Spojených států amerických. Cvičení se účastnilo téměř 13,5 tisíce vojáků z 16 různých zemí. Armáda České republiky se cvičení účastní jako tranzitní země zajišťující logistickou podporu. Pro projíždějící jednotky postaví stanový tábor, zabezpečí tankování techniky a doprovodnou logistiku a zdravotnickou službu. Část logistické podpory zabezpečí nově vznikající prapor podpory nasaditelných sil z Rakovníka.

Autor: plukovnice Magdalena Dvořáková

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář