HZS Krimi Policie Sbor dobrovolných hasičů Složky IZS Středočeský Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

Při noční bouřce zapálil blesk stodolu na Kolínsku

KOLÍNSKO – Náročnou noc mají za sebou hasiči ve Středočeském kraji, kde kromě enormního množství zásahů spojených se silnou bouřkou vyjížděli také k požáru stodoly v Božci, který je součástí obce Krakovany na Kolínsku. 

Ve čtvrtek 24. června necelou čtvrthodinu před pátou hodinou ranní zavolal oznamovatel na tísňovou linku hasičů a uvedl, že ze stodoly, ve které je pravděpodobně uskladněno seno, šlehají plameny. Stodola navíc byla částečně užívaná jako rodinný dům a byli zde také ustájeni koně.

Operační důstojník tak k události ihned vyslal všechny jednotky z prvního poplachového stupně. Velitel zásahu po dojezdu na místo nahlásil, že oheň zcela zasáhl stodolu o půdorysu 20×8 metrů a sousedící rodinný dům o půdorysu 35×6 metrů. V danou chvíli bylo jasné, že jsou na místě potřeba další síly a prostředky, a tak byl poplachový stupeň zvýšen na druhý.

Hasiči k likvidaci požáru nasadili čtyři vodní proudy. Za pomoci výškové techniky monitorovali střechy okolních budov. K zajištění plynulé dodávky vody bylo na místním koupališti zřízeno čerpací stanoviště. V objektu byli ustájeni čtyři koně. Jednoho z nich požár přímo ohrožoval, tak jej hasiči vyvedli do bezpečí.

Kolem sedmé hodiny bylo zapotřebí strhnout štítovou zeď, aby se hasiči dostali k uskladněnému senu a mohli důkladně prohledat místo zásahu a dohasit všechna skrytá ohniska. O další hodinu později byl požár zcela pod kontrolou a mohla být nahlášena lokalizace, zároveň se některé jednotky mohly vrátit na základny. K rozebrání uskladněného sena byl vyžádán manipulátor ze Záchranného útvaru HZS ČR z Jihlavy. Rozebírání konstrukcí objektu, vyskladňování sena a vyhledávání a dohašování skrytých ohnisek bude probíhat celý den. Následně, po úplné likvidaci požáru, bude stavení předáno majiteli.

Škoda způsobená požárem byla vyčíslena na tři miliony korun, hasiči svým zásahem uchránili hodnoty ve výši jednoho milionu. Příčinou vzniku požáru byl úder blesku.

Zasahující jednotky: HZS Středočeského kraje: Kolín, Kolín Ovčáry a Kutná Hora.
JSDHO Středočeského kraje: Krakovany, Kutná Hora – Malín, Nové Dvory, Ovčáry, Radovesnice II, Starý Kolín, Týnec nad Labem a Žiželice.

JSDHO Královéhradeckého kraje: Chlumec nad Cidlinou.

Záchranný útvar HZS ČR Jihlava.

Autor: por. Ing. Tereza Fliegerová

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář