Auto-Moto Cestování Doprava HZS Krimi LZS Městská policie Plzeňský Policie Sbor dobrovolných hasičů Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů ZZS

AKTUALIZUJEME: Na Domažlicku se srazily vlaky. Tři lidé zahynuli, 36 zraněných je v nemocnicích! Škoda přesahuje st milionů korun

DOMAŽLICKO – Ve Výhybně Radonice na Domažlicku se srazil vlak Ex 351 (München Hbf – Praha hl. n.) s vlakem Os 7406 (Plzeň hl. n. – Domažlice město). V důsledku srážky došlo k vykolejení.

Při mimořádné události zahynuly tři osoby a 63 osob bylo zraněno. Škody přesáhnou 100 milionů korun. Pět inspektorů Drážní inspekce, včetně generálního inspektora, na místě provádí šetření příčin a okolností vzniku této mimořádné události.

„V tento okamžik můžeme sdělit, že expres z Mnichova měl ve Výhybně Radonice zastavit, což se nestalo. Důvody nezastavení vlaku jsou předmětem šetření,“ dodává Drážní inspekce.

FOTOGALERIE…

První volání na tísňovou linku 155 přišlo na ZZS PK v 8:08 hod, první výjezdové skupiny dorazily na místo neštěstí v 8:18. Zdravotnické operační středisko ZZS PK řeší událost jako HPO (hromadné postižení osob) a vyhlašuje tzv. traumaplán. Podle prvotního odhadu je místě více než 50 postižených.

U železničního neštěstí zasahovaly tři vrtulníky LZS (Plzeň – Líně, Praha, České Budějovice), sedm výjezdových skupin ZZS (2 x RV, 5 x RZP), inspektor provozu ZZS PK, pět speciálních vozů ZZS PK pro řešení HPO, deset výjezdových skupin RZP z Německa a několik převozových sanitek DRNR. HZS poskytla transportní autobus.

Na místě události utrpěly tři osoby zranění neslučitelná se životem (oba strojvůdci a jedna cestující), osm osob utrpělo těžká zranění, 6 lidí bylo poraněno středně těžce a 50 lidí lehce (většinou pohmožděny, drobné rány od skla apod.)

Nejvážněji zraněné transportovala LZS do FN Plzeň na Emergency (3 osoby) a do FN Praha Motol (1 osoba) a ÚVN Praha Střešovice (taktéž 1 osoba). Další tři vážně zraněné převezly sanitky ZZS na urgentní příjem FN Plzeň. O další zraněné se podělily nemocnice v Klatovech, Stodu, Domažlicích a FN v Plzni na Lochotíně a Borech. 10 cizinců transportovaly sanitní vozy do SRN. Celkem bylo nehodou zasaženo 67 osob, z nichž 36 bylo transportováno do zdravotnických zařízení. Zdravotnická činnost a odsun pacientů byly ukončeny ve 12:30. Aktivace traumaplánu byla ukončena ve 14:15.

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje děkuje za spolupráci všem složkám IZS, ale také mnoha českým ZZS za okamžitě nabídnutou pomoc. Nabídky těch vzdálenějších jsme nevyužili, ovšem za vstřícnost jsme vděční. Zvláštní poděkování pak patří kolegům z Německa, kteří na místo tragické nehody vyslali rovněž značný počet sil a prostředků. Vážíme si i pomoci řidičů sanitek DRNR a nabídky kapacit vzdálenějších nemocnic.

Jedno z nejhorších neštěstí posledních let, které se v našem kraji událo, se podařilo zvládnout s minimem obětí díky perfektní práci našich záchranářů, zdravotnického operačního střediska a díky často nacvičované spolupráci všech složek IZS, včetně zdravotnických zařízení.

Posádka Letecké záchranné služby Armády ČR ze stanoviště Líně dnes v dopoledních hodinách zasahovala u nehody dvou vlaků na Domažlicku. Letečtí zdravotníci z místa nehody transportovali s vážnými zraněními při prvním letu dva pacienty a při druhém jednoho pacienta. Zranění byli předáni na Urgentní příjem Fakultní nemocnice v Plzni.

Autor: Vítězslav Sladký, ZZS PK

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

2 Replies to “AKTUALIZUJEME: Na Domažlicku se srazily vlaky. Tři lidé zahynuli, 36 zraněných je v nemocnicích! Škoda přesahuje st milionů korun

  1. Pingback: blote tieten

Napsat komentář