Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Počasí Praha Středočeský Technika Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zlínský Zprávy podle krajů

Meteorologové vydali další výstrahy! Na Česko se ženou silné bouřky

ČESKO – Dnes v dopoledních hodinách meteorologové rozhodli o zvýšení stupně výstrahy na dnešní bouřky na druhý nejvyšší, oranžový stupeň.
K tomuto kroku bylo přistoupeno zejména kvůli:
⚡pokračující výrazné shodě v meteorologických modelech
⚡výrazným „bouřkovým“ parametrům, které svědčí pro organizované bouřky – zejména do lineárního tvaru (pásu bouřek) s rizikem nárazů větru na čele tohoto systému
⚡zohlednění sobotního večera s ohledem na řadu kulturních akcí a zvýšeného výskytu osob venku v rámci dotčeného území
Předpokládaný vývoj situace:
V podvečerních až večerních hodinách by měl z Bavorska postoupit nejprve nad Šumavu, Pošumaví a část jižních Čech souvislý pás bouřek. Na čele tohoto systému by se kromě výrazných srážek měly vyskytovat především silné nárazy větru. Během večera a první poloviny noci by se měl tento systém přesunovat poměrně rychle přes střed Čech dále k severovýchodu. Nevylučujeme však ani okrajové zasažení Plzeňského kraje, Vysočiny a Pardubického kraje (proto byla oproti včerejšímu dni výstraha mírně rozšířena směrem na východ).
Ve východních oblastech dotčeného území bude největší riziko zejména nárazů větru, výrazné srážky se zde budou vyskytovat s menší pravděpodobností. Zde platí výstraha nejnižšího, žlutého stupně.
Systém bude mít pravděpodobně tendenci během noci slábnout, jak se bude pohybovat dále směrem k severovýchodu do oblasti s nižší vlhkostí, a riziko nebezpečných jevů se tedy bude částečně snižovat.
Hlavní rizika:
⚡na čele systému nárazy větru (až kolem 90 km/h)
⚡lokální přívalové srážky (krátkodobé úhrny až kolem 50 mm) s možností rozvodnění toků. Vlivem přívalového deště a nasycenosti povodí může v bouřkami zasažených oblastech docházet k rychlému vzestupu hladin zejména na menších tocích s dosažením 1. a 2. SPA, výjimečně i 3. SPA. Největší riziko dosažení vyšších stupňů povodňové aktivity je v Praze, Středočeském a Libereckém kraji.
Zdroj: Český hydrometeorologický ústav
Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář