HZS Královehradecký Krimi LZS Policie Sbor dobrovolných hasičů Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů ZZS

DRAMA VE SKALÁCH: Tři víkendové zásahy při záchraně zraněných osob ve skalním terénu na Královéhradecku

KRÁLOVÉHRADECKO – Během uplynulého víkendu zasahovaly jednotky požární ochrany ve spolupráci se záchranáři a dobrovolníky ze Skalní záchranné služby u tří případů, kdy došlo ke zranění osob ve skalním terénu.

Při pohybu v takovém na orientaci složitém a pro zásah složek IZS náročném a těžko přístupném terénu doporučujeme sledovat informační tabulky s označením tzv. traumabodů a nezapomeňte ani na aplikaci Záchranka. To vše usnadňuje lokalizaci místa události a především pak další organizaci záchranných prací.

FOTOGALERIE…

O co v jednotlivých případech šlo?

V sobotu odpoledne (7. 8. 15:55) pomáhali profesionální hasiči z Broumova a Náchoda, dobrovolní hasiči z Adršpachu a Teplic nad Metují a dobrovolníci ze Skalní záchranné služby při transportu zraněné běžkyně ze skal v katastru Adršpachu. Pacientka byla zajištěna ve vakuové matraci, takto byla dopravena k informačnímu centru, kde si ji převzali zdravotnici.

Od záchrany zraněné běžkyně se hasiči a dobrovolníci ze SZS přesunuli k dalšímu případu, tentokrát se jednalo o pád horolezce ze skály v katastru Dolního Adršpachu (7. 8. 16:48). Lezec spadl z několikametrové výšky, naštěstí byl při vědomí a se záchranáři komunikoval. Zraněný byl zajištěn do vakuové matrace, připraven k transportu v podvěsu pod vrtulníkem, kterým byl následně dopraven do zdravotnického zařízení. Na místě zasahovali profesionální hasiči ze stanice Náchod, Broumov a JSDH Adršpach a Skalní záchranní služba.

Další záchranu osoby ze skalního terénu absolvovali hasiči v katastru Žďáru nad Metují v neděli odpoledne (8. 8. 17:57). Zraněná osoba byla na terénní šestikolce transportována k vozidlu zdravotnické záchranné služby. Na místě zasahovali profesionální hasiči ze stanic Broumov a Náchod, JSDH Žďár nad Metují a Skalní záchranná služba.

Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje
Foto: záchrana lezce po pádu ze skály,
Dolní Adršpach, 7. 8. 2021

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

One Reply to “DRAMA VE SKALÁCH: Tři víkendové zásahy při záchraně zraněných osob ve skalním terénu na Královéhradecku

Napsat komentář