OLOMOUCKÝ KRAJ – Prozkoumávat obtížně přístupná místa se v našem kraji během prázdnin vydávají turisté nejen v Jeseníkách. Zdolat náročný výstup se o tomto víkendu rozhodla například turistka na Hranicku.
Vydala se ke zřícenině hradu Puchart nedaleko Potštátu a zlomila si tam nohu. Kvůli nepřístupnému terénu byla na pomoc zdravotnické záchranné službě s transportem pacientky vyslána i naše profesionální jednotka z Hranic. Pacientku museli hasiči nakonec přinést k vozidlu zdravotnické záchranné služby po úbočí skály úzkou stezkou ve speciálních nosítkách SKED. (více zde)
Během letních měsíců nejde o ojedinělou událost. Naše jednotky bývají vysílány do nepřístupných míst také například v Rychlebských horách či v Jeseníkách. Ročně jde o desítky podobných zásahů, při nichž spolupracujeme nejen se záchranáři zdravotnické záchranné služby, ale též s horskou službou.
Abyste předešli nebezpečným či nepříjemným událostem při turistice, máme pro vás pár pravidel, kterými byste se měli řídit. Mezi ty nejdůležitější zásady patří mít neustále povědomí o tom, kde jsem a sledovat své okolí. V přírodě bývá totiž složité určit polohu toho, kdo potřebuje akutně pomoci, pokud sám neví, kde se nachází. Přitom určit přesně místo události bývá pro záchranu klíčové.
Co tedy může při lokalizaci pomoci? Nejpřesnější je uvést GPS souřadnice z mobilního telefonu. Využít můžete též aplikaci Záchranka, která v případě potřeby pošle automaticky zdravotnické záchranné službě vaši polohu. Pokud situace neumožňuje použít mobilní zařízení, pak k lokalizaci poslouží turistické značení, nadzemní elektrické vedení velmi vysokého napětí, vodní toky a nádrže. K orientaci v neznámém terénu slouží také památná místa, jako jsou pomníky, kaple, boží muka.
Pomoci mohou vysílače, rozhledny či body záchrany, takzvané rescue pointy. Jde o místa v krajině označená jasně žlutou tabulkou s unikátním kódem, který usnadňuje lokalizaci, ale také organizaci záchranných prací hasičů, policistů či záchranářů. Využíváme je rovněž pro přesnější určení rozlohy lesních požárů.
Bod záchrany v Jeseníkách
Doporučujeme také nepodceňovat podmínky na českých horách a zvolit vhodné oblečení i obutí, přibalit dostatek vody a turistickou lékárničku. V případě rychlé změny počasí a možných bouřek opusťte hřebeny hor. V lesích pak při silném větru udržujte ostražitost, mohou hrozit pády stromů.
Tentokrát doporučujeme podívat se i na podrobnější informace, kde najdete 12+1 radu pro turisty.
HASIČI RADÍ Podívejte se na další protipožární a bezpečnostní doporučení HZS Olomouckého kraje.
Související dokumenty
- hasici_radi_turistika.pdf
Velikost souboru:1,8 MB / formát PDF - hasici_radi_turistika.png
Velikost souboru:2,1 MB / formát PNG - hasici_radi_turistika_big.pdf
Velikost souboru:2,7 MB / formát PDF - hasici_radi_turistika_big.png
Velikost souboru:2,0 MB / formát PNG
Autor: por. Mgr. Lucie Balážová
5 Replies to “TIPY REDAKCE: HASIČI RADÍ: Na túrách bezpečně”