HZS Krimi Politika Praha Sbor dobrovolných hasičů Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

SMUTNÉ VÝROČÍ: Národní divadlo si právě dnes s hasiči připomíná jubilejní 140. výročí mohutného ničivého požáru

PRAHA – Dnes v 17.00 hodin přesně před 140 lety, vypukl největší požár staré Prahy. Hořelo Národní divadlo!

K mohutnému požáru Národního divadla v Praze došlo 12. srpna 1881, a to jen dva měsíce po jeho slavnostním otevření, během dokončovacích prací. Požár tehdy zničil měděnou kupoli, hlediště, oponu od Františka Ženíška i jeviště divadla.

Podle oficiálních závěrů tehdejšího vyšetřování oheň způsobila neopatrnost klempířů provádějících dokončovací práce na stavbě budovy, pozdější pokusy však tuto verzi zpochybňují. Oheň zpozoroval hasič při obchůzce divadlem a včas sepnul hlásič v budově. Shodou okolností ve stejný okamžik nahlásil požár i strážník z nedaleké Poštovské ulice.

Po mohutném ničivém požáru v roce 1881 bylo možné okamžitě zahájit obnovovací práce díky vyplacení pojistné náhrady ve výši 297 869 zlatých První českou vzájemnou pojišťovnou. Požár Národního divadla byl ale chápán jako „celonárodní katastrofa“ a vyvolal obrovské odhodlání pro nové sbírky: za 47 dní byl vybrán milion zlatých. Na sbírku přispělo celkem 45 % lidí z Prahy. 18. listopadu 1883 bylo „nové“ Národní divadlo podruhé slavnostně otevřeno, a to opět Smetanovou Libuší.

Šest hasičských žebříků tak právě dnes v sedmnáct hodin připomene smutné historické události a pomocí automobilových žebříků bude na vltavském nábřeží simulovat v okolí Národního divadla hašení požáru divadla…

Autor: redakce
Zdroj: Wikipedie

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář