Kultura Technika Tipy na výlet Turistika Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

TIP REDAKCE: Pálivé krásky budou od úterý k vidění v Botanické zahradě Teplice

TEPLICE – Chilli papričky jsou nejoblíbenějším a nejrozšířenějším kořením na světě. Jsou základní přísadou mnoha národních kuchyní (mexické, thajské nebo indické).

„Proto bychom vás rádi pozvali na výstavu chilli papriček, která se koná ve venkovní expozici Botanické zahrady Teplice v sousedství expozice Mexiko. Výstava začíná v úterý 17. 8. s otevřením zahrady v 9.00“ sděluje ředitel Petr Šíla.

Chilli papričky jsou jednou z nejstarších amerických kulturních plodin, které do Evropy dovezl Kryštof Kolumbus. „Na naší pálivé výstavě vám představujeme přes 90 různých kultivarů, které se liší svojí pálivostí udávanou ve Scovieollových jednotkách pálivosti. Tyto hodnoty jsou součástí jmenovek a bližší informace včetně tipů na pěstování se dočtou návštěvníci na čtyřech poutavých informačních panelech“ říká autorka výstavy Marcela Strnadová.

Mimo výstavy jsou chilli papričky vysazeny ve venkovní expozici Mexiko, kde mohou již od května návštěvníci sledovat růst rostlinek, jejich kvetení, tvorbu plodů a jejich postupné vybarvování. „Kultivar Garda Fireworks hraje při dozrávání všemi barvami. Jak už jeho název napovídá (fireworks je v angličtině ohňostroj), tak přesně to by vám tato chilli paprička způsobila v puse. Naopak chilli paprička Peruvian Purple patří mezi ty s jemnou pálivostí. Záleží na průběhu počasí, ale předpokládáme největší vybarvování plodů v průběhu září,“ dodává kurátor Jan Ptáček.

Výstava je součástí venkovní expozice a je přístupná veřejnosti v době otevření zahrady od 9.00-19.00 (srpen) a 9.00-18.00 (září). Aktuální informace jsou dostupné na webových stránkách www.botanickateplice.cz. Nezapomeňte se pochlubit s vašimi fotografiemi pálivých krásek!

Zdroj: Botanická zahrada Teplice

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář