Cestování Kultura Politika Sport Technika Tipy na výlet Turistika Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

TIP NA VÝLET: Dneškem je oficiálně zahájena pro návštěvníky vyhlídka z radniční věže v Bílině

BÍLINA – Dneškem je oficiálně zahájena pro návštěvníky vyhlídka z radniční věže v Bílině. Po šesti letech vás tak čeká úchvatný pohled z 63 metrů vysoké radniční věže na centrum města, Krušné hory a znělcovou horu Bořeň (539 m.n.m).

Dneškem, tedy od pondělí 1. listopadu 2021 bude návštěvníkům zpřístupněn ochoz vyhlídky radniční věže. Vstupné je dvacet korun.

Prohlídky jsou možné na základě předchozí rezervace na telefonním čísle: 417 810 985 a 775 601 264 nebo na  e-mailu: info@icbilina.cz.

Pohled - zámek, obrázek se otevře v novém okně

Časy prohlídek listopad – březen: pondělí – pátek, 11:00 a 13:00 hodin. V případě zájmu mimo stanovenou dobu je možné termín domluvit telefonicky předem.

Časy prohlídek duben – září: pondělí – pátek, 11:00 a 15:00, sobota – 13:00 hodin. V případě zájmu mimo stanovenou dobu je možné termín domluvit telefonicky předem.

Pravidla prohlídek:

  • Maximálně 10 osob
  • Děti do věku 15 let mají vstup na ochoz věže povolen pouze v doprovodu osoby starší 18 let
  • Návštěvníci jsou povinni se seznámit s Provozním řádem před výstupem na věž
  • Platba ve výši 20 Kč se hradí v Informačním centru Pod Věží
  • Návštěvníci vstupují na věž z informačního centra v doprovodu průvodce a dbají jeho pokynů

Vnitřní ochoz

Vnitřní ochoz, obrázek se otevře v novém okně

Radniční věž se veřejnosti otevírá po 6 leté pauze, kdy musela projít náročnou rekonstrukcí vnějšího ochozu. Podél vnitřního ochozu jsou upevněné klipy, kde jsou informace o historii radniční věže, historické a novodobé fotografie. Část věže zdobí obrázky radnice, jak ji vidí děti z bílinských základních škol a výtvarného kroužku pod vedením bílinského malíře Pavla Antonína Říhy.

Pohled z věže – inspirace pro fotografy

Výstup na vyhlídku není příliš náročný, vnitřní část věže tvoří ochoz a 41 schodů. Odměnou je nádherný výhled nejen na dominantu města, Bílinský zámek, kostel sv. Petra a Pavla, ale také nově upravené náměstí, Břežánskou ulici, kopec Kostrlík, Chlumský kopec nebo nejhezčí znělec v Evropě, Bořeň. Ze vzdálenějších míst je vidět Želenický kopec a široký pás Krušných hor. Nepřehlédnutelná je také ledvická elektrárna, která se pyšní se svou 144 m vysokou vyhlídkou v ČR.

Informační centrum Bílina Pod Věží je přístupné veřejnosti od pondělí do pátku, vždy od 7:30 do 17:00 hodin (s výjimkou státních svátků). 

Parkování: Nejblíže je možné parkovat na Mírovém náměstí, kde je 0,5 hodiny zdarma nebo v modré zóně s parkovacími hodinami v Želivského ulici.

Zdroj: Informační centrum Bílina

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz