HZS Krimi Liberecký Policie Praha Sbor dobrovolných hasičů Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

AKTUALIZUJEME: Drážní hasiči nasadili vyprošťovací tank na odstranění zřícené kabinky lanové dráhy ze svahu na Ještědu

LIBERECKO – Drážní hasiči dnes od ranních hodin odstraňují ze svahu pomocí vyprošťovacího tanku vrak spadlé kabiny lanové dráhy Ještěd na Liberecku. 

Kabina bude poté přepravena do areálu Českých drah v Liberci. Drážní hasiči – Hasičského záchranného sbor Správa železnic tak pokračují v odstraňování následků tragického pádu kabiny lanové dráhy, který nepřežil průvodčí Český drah.

Podle prvotního šetření inspektorů z Drážní inspekce by za pádem lanovky mohla být destrukce tažného lana lanové dráhy. Obě kabiny lanové dráhy Ještěd se v neděli po přetržení tažného lana rozjely dolů směrem k dolní stanici ještědské lanové dráhy. U jedné kabinky zafungovaly bezpečnostní mechanismy a brzda, která kabinu posléze zastavila. U druhé kabinky ale brzda bohužel dosud z nezjištěných příčin nezafungovala. Naopak kabinka se poté zřítila asi z třicetimetrové výšky.

FOTOGALERIE…

V neděli 31. října v 13:37 v Liberci spadla asi ze třicetimetrové výšky jedna kabina lanové dráhy na Ještěd. Při mimořádné události zemřel průvodčí jedoucí v předmětné kabině. Z druhé kabiny lanové dráhy bylo následně evakuováno 13 cestujících a průvodčí. Ta zůstala v dolní části lanovky ve výšce asi 15 metrů.

Škody dosud vyčísleny nebyly. První odhady ale hovoří o škodě asi 10 milionů korun. Drážní inspekce na místě provádí šetření příčin a okolností vzniku této mimořádné události.

Autor: Honza Vraný
Foto: Hasičský záchranný sbor Správa železnic

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz