Ekologie Finance Kultura Technika Tipy na výlet Turistika Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

ZAUJALO VÁS: Botanická zahrada v Teplicích otevřela skalničkový skleník

TEPLICE – Z důvodů uzavírek xerického a částečně i tropického skleníku jsme se rozhodli návštěvníkům opět zpřístupnit skalničkový skleník, ačkoliv vzhledem k probíhajícímu zimnímu období je většina rostlina v expozici v době vegetačního klidu. Ze zahradnického hlediska probíhají v brzkém jaře začišťovací práce, při kterých je úkolem očistit rostliny od „stařiny“, aby je brzké jarní paprsky opět probudily k růstu. Větší probuzení horských rostlin k aktivitě očekáváme začátkem března. To už by mohli být v květu některé rostliny brukvovité (Brassicaceae) – jako například iberka skalní (Iberis saxatilis) nebo velmi drobná chudina (Draba athoa).

Momentálně lze podobně jako ve venkovní expozici obdivovat stálezelené rostliny. V krátkém výseku novozélandských hor vévodí drobné druhy jehličnanu rodu Podocarpus či stálezelený rod Hebe příbuzný našim rozrazilům. Kanárské ostrovy reprezentují sukulentní pryšce (Euphorbia) nebo keřovité kopretinovce (Argyranthemum).

Z neúplně typických skalniček mohou návštěvníci obdivovat na začátku jihoamerické expozice bromeliovitou rostlinu Puya raimondii, která patří mezi jedny z nejvyšších bromeliovitých na světě. Roste v peruánských a bolivijských Andách. Pestrou sbírku čeledi Bromeliaceae můžete shlédnout na stole věnovaném jednomu z nejsušších míst na světě – poušti Atacama. Z třiceti druhů rodu Puya patří Puya berteroniana k největším zástupcům. Z dalších taxonů tohoto početného rodu jsou vystaveny Puya alpestris, Puya chilensis či Puya venusta. Nechybějí ani další chilské bromeliovité rostliny – např. Ochagavia carnea. Velmi pěkná je i sbírka „pampových trav“ lemujících drobný potůček – Cortaderia atacamensis, Cortaderia araucana a Cortaderia rudiuscula.

Jako průvodce po našich chilských sbírkách doporučujeme k zakoupení knihu Chile v Botanické zahradě Teplice a Botanická zahrada Teplice v Chile. K dispozici je taktéž trojjazyčný informační systém, jedenáct navigačních panelů ohraničujících jednotlivé geografické celky a šestnáct velkoformátových fotografií.

Autor: Petr Šíla

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz