HZS Krimi LZS Městská policie Moravskoslezský Policie Pomáháme Sbor dobrovolných hasičů Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů ZZS

Záchranáři vyjížděli k další otravě oxidem uhelnatým, tentokrát na Novojičínsko…

NOVOJIČÍNSKO – Jen několik hodin po zásahu u tragické intoxikace tří osob v Opavě, vyjížděli moravskoslezští záchranáři včera večer k další vážné otravě nebezpečným oxidem uhelnatým. Před sedmou večer byla posádka rychlé lékařské a následně i rychlé zdravotnické pomoci volána do Příbora na Novojičínsku.

Operátoři přijali tísňové volání k dvanáctileté dívce, kterou nalezli rodiče v bezvědomí v koupelně. Událost byla operačnímu středisku nahlášena jako diabetické kóma, protože se dítě s cukrovkou léčí. Záchranáři, kteří jsou vybaveni detektory oxidu uhelnatého, však po svém příjezdu zjistili, že v místnosti, kde se nalézal také plynový ohřívač, je vysoká koncentrace tohoto smrtícího plynu a život ohrožující stav pacientky je způsoben právě jím. Dívka byla proto ihned přenesena do bezpečných prostor, kde posádka zahájila poskytování přednemocniční neodkladné péče. Díky včasnému zásahu se týmu ZZS podařilo pacientku přivést k vědomí a následně byla transportována na urgentní příjem Městské nemocnice Ostrava.

Na místě bylo záchranáři vyšetřeno ještě několik dalších osob, které se v prostorách domu nacházely, ale tyto mohly být ponechány na místě události.

Posádky ZZS vyjíždějí v Moravskoslezském kraji každoročně i ke dvěma desítkám pacientů, u nichž přes všechna varování a možná opatření dojde k intoxikaci oxidem uhelnatým. V roce 2021 se zplodinami z plynových nebo jiných topidel různě závažně otrávilo 14 osob, včetně dvou dětí.

Autor: PhDr. Lukáš Humpl

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz