TEPLICE – V zázemí Botanické zahrady Teplice rozkvetla sbírka lomikamenů, která patří mezi jedny z nejoblíbenějších a nejkrásnější u pěstitelů skalniček.
„V minulém roce jsme od soukromé pěstitelky získaly rozsáhlou sbírku 125 kultivarů rodu lomikamen (Saxifraga). Ty rozkvétají v březnu a dubnu, a pro pěstování vyžadují severní stanoviště, kde tolik nesvítí slunce, mírné vlhko, ale zároveň dobré odvodnění,“ říká kurátor Jan Ptáček. Ve sbírce lze nalézt i české šlechtění s nádhernými jmény jako ‚Karel Čapek‘, ‚Kašpar Maria Šternberk‘ nebolomikameny
‚Jan Evangelista Purkyně‘. Výše uvedený kultivar ‚Karel Čapek‘ byl vyšlechtěn v roce 1975 křížením Saxifraga ×anglica ‚Winifred a Saxifraga burseriana var. major. Botanické zahrady nemusí nutně jen pěstovat rostliny původem z přírody, ale uchovávat i vyšlechtěné kultivary, neboť to jsou důkazy dřívější práce šlechtitelů.
Vzhledem k uvedeným pěstebním nárokům lomikamenů se jako vhodné umístění jeví skalničkový skleník, kde je možné regulovat teplotní i vlhkostní režim ku spokojenosti rostlin. Letos vstupuje již do své druhé návštěvnické sezóny a odborný personál zahrady připravuje nové jmenovky a dosadbu rostlin. Dle evidence se v něm pěstuje na 435 druhů horských rostlin. Lomikameny jsou rozmístěny v zadní části věnující se horám Asie a Evropy.
FOTOGALERIE…
„Na naší botanickou zahradu se neustále obracejí lidé s nabídkou rostlin, které jim přerostly hlavu a nevlezou se jim do bytu. Bohužel si neuvědomují, že botanická zahrada není záchranné centrum obyčejných pokojovek a nemůžeme tak vyhovět jejich žádosti. Proto jsme rádi, kdy se na nás obrátí téměř profesionální pěstitelé, kteří jsou nuceni zrušit z různých důvodů své sbírky, které jsou často stejně hodnotné jako ty v botanických zahradách“ říká ředitel Petr Šíla.
Stejně aktivní jsou i lidé, kteří se botanické zahrady ptají na prodej rostlin a možnost získat semena či řízky. „Lidé si musí uvědomit, že botanické zahrady nefungují jako prodejní centra rostlin. Nemáme na to personální, ani pěstební kapacity. A těžko se můžeme rovnat velkým firmám zabývajícími se prodejem semen a živých rostlin – naše ceny by tak musely být dvojnásobné,“ dodává Petr Šíla.
O poslání botanických zahrad mohou všichni zájemci shlédnout video z cyklu Botanika všem, které je k dispozici na našich webových stránkách a na Youtube. Výše uvedený problém zmiňujeme i ve třetím díle věnovaném evidenci a semenům.
Všechny aktuální informace naleznete na našich webových stránkách www.botanickateplice.cz. Sledujte nás na Facebooku, Instagramu a Youtube. Přidávejte fotky a videa z vaší návštěvy a nezapomeňte nás označovat, abychom se mohli podívat, jak jste si botanickou zahradu užili.
Autor: Bc. Petr Šíla
2 Replies to “ZAUJALO NÁS: V teplické Botanické zahradě rozkvetla sbírka lomikamenů”
Comments are closed.