Auto-Moto Doprava Finance HZS Pomáháme Složky IZS Středočeský Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

ZAUJALO NÁS: Slavnostní předání speciálního vozidla zraněnému Radkovi Chmelařovi z HZS Středočeského kraje

KLADNO – Včera se na kladenské profesionální stanici sešli zástupci nadace Regi Base I., pivovaru Kamenice, Radek Chmelař a vedení Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje. 

Důvod tohoto setkání byl prostý. Před časem vyhlásil nadační fond Regi Base I. ve spolupráci s pivovarem Kamenice sbírku na našeho zraněného kolegu Radka Chmelaře, který utrpěl vážný úraz, jehož důsledkem zůstal upoután na invalidní vozík. Radek potřeboval k tomu, aby se mohl lépe pohybovat a zvládat běžné činnosti v životě speciálně upravený automobil a také invalidní vozík. Za necelé dva roky, kdy sbírka, která vznikla na popud sládka v pivovaru Kamenice, který je bratrem zraněného Chmelaře, se podařilo vybrat přes jeden milion korun a díky tomu bylo možné Radkovi značně ulehčit život pořízením pomůcek, které mu jsou velmi nápomocné k navrácení do běžného života. Původním záměrem této sbírky bylo vybrat 715 000 korun na pořízení speciálně upraveného automobilu. To se podařilo, ale také se podařilo vybrat více a tak bylo možné pořídit pro Radka další speciální pomůcky.

Heslem nadačního fondu Regi Base I. je „Pomáháme těm, kteří za nás sloužili“. Před svým úrazem byl Radek velmi schopným operačním důstojníkem a dokonce i vedoucím směny na Krajském operačním a informačním středisku. Byl také výborným plavcem a plavání bylo jeho velkým koníčkem, a proto HZS Středočeského kraje v rámci každoročních fyzických testů v roce 2020 uspořádal akci „Plaveme pro Radka“. Jejím cílem bylo za každý uplavaný metr darovat do sbírky jednu korunu. Celkem se tak podařilo vybrat a odeslat na transparentní účet 19 400 korun. Sám Radek říká: „Několikrát jsem měl myšlenky na to, že to vzdám, pak se mi do rukou dostaly vzkazy, které mi posílali prostřednictvím darovaných částek známí a kamarádi, ale i úplně neznámí lidé, kterým nebyl můj osud lhostejný. A to mě vždycky nakoplo k tomu, abych pokračoval dál v rehabilitacích a abych se dál snažil. Dneska cítím závazek a chci společnosti a lidem vrátit to, jak mi pomohli, a doufám, že se jednoho dne budu moct v nějaké podobě vrátit a znovu pomáhat lidem.“

Náměstek krajského ředitele HZS Středočeského kraje pro IZS a operační řízení plk. Ing. Miloš Hladík k tomu dodává: „Už jsem s nadačním fondem Regi Base I. několikrát spolupracoval a to při úrazech hasičů a skutečně jsem rád, že je zde organizace, které není lhostejný osud lidí, kteří zasvětili svůj život pomáhání druhým. Radek byl velmi cenným kolegou, vzdělaný a rozuměl práci, kterou vykonával. Budeme rádi, když se podaří překonat veškeré překážky a bude možné, aby pro nás opět pracoval“.

Děkujeme všem, kteří pomohli k tomu, že dnes mohl být Radkovi slavnostně předán automobil a mnoho dalších pomůcek. Věříme, že mu usnadní jeho další fungování a jeho návrat k co možná nejnormálnějšímu životu, který vedl před svým úrazem.

Autor: por. Ing. Tereza Sýkora Fliegerová

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz