HZS Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Kultura Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Pomáháme Praha Sbor dobrovolných hasičů Složky IZS Středočeský Technika Ústecký Vysočina YouTube Z domova Zajímavosti Zlínský Zprávy podle krajů

ZAUJALO NÁS: V Betlémské kapli si převzali ceny vítězové ankety HASIČ ROKU

ČESKO – V Betlémské kapli na Starém Městě Pražském se uskutečnilo vyhodnocení profesní ankety Hasič roku 2021. 

Anketa Hasič roku je vyhlašována ministrem vnitra od roku 2009 a klade si za cíl ocenit profesionální hasiče, jejich velitele, náročné zásahy, celé pracovní kolektivy, nově vzniklé projekty a zaměstnance sboru za uplynulý kalendářní rok.

Do letošního ročníku ankety bylo zasláno celkem 56 nominací.

Hasič roku

Ocenění Hasič roku si převzal kpt. Ing. Richard Franc z Moravskoslezského kraje za velení odřadu České republiky, který byl vyslán hasit rozsáhlé lesní požáry do Řecka. Velel týmu 36 hasičů. Druhé místo si odnesl nprap.. Mgr. František Hovad za záchranu dětí z ledu a třetím oceněným v této kategorii byl pprap.. Jan Mojcher z Karlovarského kraje za dramatickou záchranu řidiče ze zdemolovaného vozidla v odlehlé místě bez signálu mobilních operátorů.

  

Kolektiv roku

Zlatem byl oceněn kolektiv Psychologické služby HZS ČR, který pečuje o duši nejen našich příslušníků a zaměstnanců, ale také pomáhá osobám, které postihla tragická událost. Tým psychologů a interventů získal uznání za pomoc obětem tornáda, které zasáhlo jižní Moravu. Stříbrnou pozici obsadilo Oddělení veřejných zakázek Generálního ředitelství HZS ČR za úspěšné čerpání finančních prostředků ve prospěch celého Hasičského záchranného sboru. Bronz si převzalo Oddělení IZS HZS Moravskoslezského kraje za dlouhodobou činnost.

  

Velitel roku

Velitelem roku se stal por. Bc. Jan Kulhánek z HZS hlavního města Prahy. Svoje výjimečné schopnosti uplatnil v minulém roce při likvidaci následků ničivého tornáda, kde velel odřadu 65 pražských hasičů. Na druhém místě se umístil npor. Ing. Jan Brzobohatý za zvládnutí situace při tornádu na operačním středisku HZS Jihomoravského kraje a na třetím místě skončil ppor. Ing. Pavel Thin z Olomouckého kraje za vyvinutí transportních vozíků a speciálních prostředků na přemístění hořících elektromobilů.

  

Zaměstnanec roku

Ocenění Zaměstnanec roku si odnesl Ing. Miroslav Hudeček ze, který se významně podílí na rozvoji Záchranného útvaru HZS ČR, kde působí jako vedoucí oddělení provozního a správy majetku. Druhé místo náleží Ing. Ivaně Řeháčkové, DiS. z HZS Moravskoslezského kraje za zpracovávání agendy veřejných zakázek a třetím místem byla oceněna Kateřina Krupková z Jihočeského kraje, která je nepostradatelnou oporou na pracovišti veřejných zakázek.

  

Sportovec roku

Sportovcem roku se stal mistr světa v požárním sportu nstržm. Bc. Pavel Krpec z Mozavskoslezského kraje a Sportovním kolektivem jsou mistři Evropy v TFA.

 

Zásah roku

Nejlépe oceněným zásahem jsou vyznamenáni především hasiči z Jihomoravského kraje za likvidaci následků tornáda, které pustošilo Českou republiku. Ti jako první viděli, jak během pár minut přišlo o život šest lidí a více než 12 set rodin o střechu nad hlavou. Uznání ale patří všem 7,5 tisícům hasičů z celé České republiky. Druhým oceněným zásahem je hašení rozsáhlých požárů v Řecku a třetím vyznamenaných zásahem zásah u železniční nehody na Domažlicku.

  

Projekt roku

Projektem roku je Tísňová SMS zpráva, která od počátku roku už zachránila řadu životů. Další dva oceněné projekty spadají do doby pandemie onemocnění Covid-19. HZS Moravskoslezského kraje připravili pro školy a širokou veřejnost rozsáhlou vědomostní soutěž z PVČ a Pardubický kraj zvedl ze židle a rozcvičil děti i dospělé.

  

Všem oceněným děkujeme.

 

Autor: kpt. Mgr. Pavla Jakoubková, DiS.

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz