Auto-Moto Cestování Doprava Krimi Plzeňský Policie Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů ZZS

KRIMI: Cyklista po pádu z horského kola v Oseku na Plzeňsku nadýchal policistům 2,29 promile alkoholu!

OSEK – Cyklista v Oseku na Plzeňsku nezvládl řízení horského kola a upadl na zem. Utrpěl zranění. Dechová zkouška byla s pozitivním výsledkem 2,29 promile alkoholu v krvi. 

K dopravní nehodě na místní komunikaci v obci Osek došlo dne 10. července 2022 v 17:52 hodin. Dvaačtyřicetiletý muž jedoucí na jízdním kole značky MXM na přímém úseku nezvládl řízení a havaroval na komunikaci. Upadl na zem a utrpěl zranění. Byl vyzván k dechové zkoušce. Odborné měření elektronickým přístrojem bylo s pozitivním výsledkem 2,29 promile alkoholu v krvi. Škoda na jízdním kole nevznikla. Dopravní nehodu dále šetří policisté dopravního inspektorátu v Rokycanech.

V souvislosti s tímto případem je třeba zopakovat, že stejně jako řidič motorového vozidla ani cyklista nesmí požít alkoholický nápoj nebo užít návykovou látku před jízdou, během jízdy nebo v době, kdy mohl být pod jejich vlivem. Cyklista pod vlivem alkoholu jednoznačně vykonává činnost, při níž by mohl ohrozit život či zdraví lidí nebo poškodit majetek. Tím se dopouští přestupku, nebo trestného činu. Za přestupek mu může být uložena pokuta až do výše 50 tisíc korun. Závažnější jednání opilého cyklisty může být kvalifikováno jako trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky.

Při ukládání trestu není cyklistovi ukládán trest zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení jízdního kola, stejně tak nemůže být cyklistovi zadržen řidičský průkaz. Tento doklad opravňuje k řízení motorového vozidla, kterým jízdní kolo samozřejmě není.

Autor: por. Mgr. Dagmar Brožová

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz