HZS Krimi LZS Policie Sbor dobrovolných hasičů Složky IZS Technika Ústecký Z domova Zahraničí Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů ZZS

VIDEO: Hasiči bojují v Českém Švýcarsku s nejničivějším přírodním požárem v historii ČR… Výrazně pomáhají i hasiči ze Slovenska

HŘENSKO – Požár v Národním parku České Švýcarsko je v naší historii naprosto unikátní svým rozsahem, terénem, počtem nasazené techniky i hasičů, způsobem vedení zásahu a v neposlední řadě i dopadem na život obyvatel i návštěvníků národního parku.

Hasičům se díky velkému nasazení daří s plameny bojovat. O víkendu bojovalo s požárem v národním parku 780 hasičů. S masivním nasazením počítá i v příštích dnech. Včera se hasičům podařilo zmenšit celkovou plochu zásahu v Českém Švýcarsku zhruba o pětinu, ze zhruba 3600 hektarů na 2860 hektarů. Díky tomu se mohli domů vrátit obyvatelé Vysoké Lípy, které odtud hasiči evakuovali v úterý večer. Ze zásahové plochy dále vypadly oblasti Janova a Kamenické stráně. U dalších evakuovaných míst se ale v tuto chvíli uvolnění ještě nepředpokládá.

Videorozhovor připravil: Pavel Vilímek

Okolí Pravčické brány bylo klidné. V noci ze soboty na neděli se tam neobjevily žádné plameny. Hasiči, včetně hasičů-lezců prováděli průzkum, zda se nějaká ložiska ohně nerozhoří. Na místě probíhalo kácení nebezpečných stromů.

Počasí přineslo dobré letové podmínky. Díky němu byl dnes nasazen dosud největší počet letecké techniky k hašení. Ve vzduchu byla veškerá zajištěná letecká technika (6 vrtulníků a 5 letadel), a dále s hašením pomohli opět němečtí kolegové, kteří přišli s nabídkou dalších vrtulníků. Nakonec jich z Německa pomáhalo deset. Letecká technika se soustředila na hašení nejvíce problematických míst nad Hřenskem, v oblastech Borového dolu, na česko-německé hranici na sever od Pravčické brány a nad Křídelní stěnou, v okolí Bouřňáku Větrovce.

Pracovníci lesní správy neustále kontrolovali požárem nezasažená místa národního parku, zda se neobjevila skrytá ohniska, a pomáhali hasičům se zpřístupněním terénu pomocí těžké lesní techniky.

Autor: redakce
Video: Pavel Vilímek

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz