Krimi LZS Moravskoslezský Policie Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů ZZS

Záchrana vážně zraněného muže v nepřístupném terénu Beskyd pomocí vrtulníku leteckých záchranářů

VSETÍNSKO – Ostravští letečtí záchranáři a beskydská horská služba za sebou mají náročný zásah. Odehrál se v úterních odpoledních hodinách v oblasti Dolní Bečvy na Vsetínsku.

Ve tři čtvrtě na pět bylo krajské operační středisko ZZS MSK vyrozuměno o pádu paraglidisty v terénu pod vrcholem Radhoště a na vyžádání horské služby byl pro nepřístupnost pozemních prostředků vyslán k misi vrtulník LZS.

Místo události přitom nebylo možno z popisu a údajů poskytnutých zraněným přesně lokalizovat. Po příletu nad určenou oblast proto letečtí záchranáři zahájili rekognoskaci terénu a po chvíli se jim podařilo díky zbytkům padáku, zachycených a viditelných v korunách stromů, určit, kde se pacient nachází.

Jednalo se o mladý a velmi hustý smíšený porost. Pomocí palubního jeřábu byl k muži vysazen lékař, aby provedl prvotní ošetření, při němž zjistil vážné poranění páteře. Nutné bylo proto zajistit šetrný transport.

Ještě předtím však musel lékař spolu s členem horské služby vylámat větve okolních stromů, aby mohlo proběhnout vyzvednutí čtyřiačtyřicetiletého pacienta v evakuačním vaku.

Po přenesení vrtulníkem na asi kilometr vzdálené přístupné místo a dalším zajištění v rámci přednemocniční neodkladné péče byl letecky transportován do traumatologického centra FN Ostrava.

Zdravotnická záchranná služba děkuje členům Horské služby Beskydy za skvělou spolupráci.

Autor: PhDr. Lukáš Humpl

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz