Krimi Liberecký LZS politici Politika Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů ZZS

OBRAZEM: Záchranáři Libereckého kraje mají od včerejška zbrusu novou výjezdovou základnu na libereckém letišti

LIBEREC – Novou výjezdovou základnu Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, p.o. (ZZS LK) na libereckém letišti včera slavnostně otevřel ředitel ZZS LK Luděk Kramář společně s hejtmanem Martin Půta, radním Vladimír Richter a radním Jiří Ulvr v rámci Dne ZZS LK.

Moderně vybavená základna s důrazem na ekologický provoz stála 22,6 milionu korun, financována byla převážně z Integrovaného regionálního operačního programu REACT EU.
Oficiálně se včera veřejnosti představily také čtyři nové vozy Škoda Kodiaq určené pro lékařské posádky ZZS LK ve Frýdlantu, Doksech, Turnově a v Liberci. Cena jednoho nového vozu je 2.273.590 korun. Součástí ceny je i jeho kompletní přestavba pro potřeby záchranky.
FOTOGALERIE…

 

Posádky Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje na letišti v Liberci budou od září za pacienty vyjíždět z nové výjezdové základny. Spolu s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou, radním pro resort zdravotnictví Vladimírem Richterem a radním pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova Jiřím Ulvrem ji včera slavnostně otevřel ředitel ZZS LK Luděk Kramář.

 Nová základna, ze které vyjíždí posádka rychlé zdravotnické pomoci k pacientům z Liberce a okolí, je plně moderně vybavena. Nová stavba s důrazem na ekologický provoz stála 22,6 milionů korun a z převážné většiny byla financována z evropských peněz. „Původní stavba výjezdové základny už nesplňuje žádné limity pro provoz. Jsme rádi, že se nám z evropského projektu, respektive z Integrovaného regionálního operačního programu REACT EU, do něhož jsme se pustili v součinnosti s Libereckým krajem, podařilo vystavět nové, moderní zázemí,“ řekl ředitel Kramář.

„Kraj usiluje o kvalitní zázemí pro záchranáře, kteří nasazují dennodenně ve vypjatých situacích své životy za záchranu životů jiných, dlouhodobě. Stav prostorů základny na libereckém letišti si tam navíc již dlouho žádal nápravu. Na přípravě původního projektu se začalo již v roce 2014 a jeho aktuální dokončená verze pochází z roku 2018. Teprve se současným vedením statutárního města Liberec se totiž konečně vyřešily majetkoprávní otázky a začaly se skupovat pozemky. Za důležité považuji úzkou spolupráci mezi záchranáři z výjezdových skupin a leteckou záchrannou službou,“ vysvětlil hejtman Martin Půta.

Původní prostory, které nevyhovovaly po technické ani kapacitní stránce, nahradí pracoviště, kde mají záchranáři zázemí nejen pro členy posádek, ale zároveň pro technické zabezpečení vozového parku. „Již na začátku projektu jsme si stanovili podmínku, aby rekonstrukce objektu i stavba přístavby probíhaly za plného provozu, což se podařilo. Stavební firma dodržela předpokládaný termín dokončení a já jsem za to upřímně rád,“ zdůraznil Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví. „V přístavbě vznikly čtyři pokoje pro personál, WC a sprcha, sklady, šatny a také garáž pro dvě sanitky pozemní záchranné služby. Došlo také k výměně okenních a dveřních výplní za nové plastové s izolačními trojskly a výměně střešní krytiny. Při jižní straně stávajícího objektu vyrostla nová zpevněná plocha v rozsahu 278 m2 s asfaltovým povrchem,“ dodal Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Výstavba nové základny byla zahájena v dubnu loňského roku. „Výstavbu podpořily peníze z evropských zdrojů, a to do výše 85 %, což tvoří více než 20 milionů. Jednalo se o žádost do 97. Výzvy Integrovaného regionálního operačního programu – Integrovaný záchranný systém – Zdravotnické záchranné služby krajů. Podobné projekty mají rozhodně smysl,“ vysvětlil Jiří Ulvr, člen rady kraje, řízení resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Stávajících prostor, které sousedí s hangárem pro vrtulník Kryštof 18,  se ale záchranáři nevzdají. Nyní začne jejich rekonstrukce tak, aby i ony mohly důstojně sloužit pro potřeby záchranářů. Přestavbu pokryje  ZZS LK z vlastních zdrojů, odhadované náklady jsou 2 miliony korun. „Na letišti máme leteckou i výjezdovou základnu, každý den je tu tedy v podstatě stále 6 a více lidí včetně technického personálu. Pozemní posádka je zde zatím jen lékařská, plánujeme ale na letiště umístit i jednu záchranářskou posádku a RZP sanitu,“ vysvětlil ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Luděk Kramář.

Nové vozy pro lékařské posádky

Čtyři nové vozy Škoda Kodiaq určené pro lékařské posádky ZZS LK ve Frýdlantě, Doksech, Turnově a v Liberci od letošního léta vyjíždějí za pacienty ze svých domovských základen. Dnes se ale oficiálně představily veřejnosti a samozřejmě také vedení Libereckého kraje. ZZS LK tak navázala na obměnu zastaralých typů vozidel, poprvé nahrazuje ve výjezdu „nové“ Škody Kodiaq, které si za několik let odsloužily své, modernějšími novými vozy.

„Vzhledem k tomu, že počet výjezdů za pacienty nám meziročně stále roste, logicky se i dřív opotřebují auta, rychleji najezdí víc kilometrů. Jsem rád, že můžeme i tímto způsobem dbát na bezpečnost pro naše zaměstnance a posílat je za pacienty ve spolehlivých vozech,“ řekl ředitel ZZS LK Luděk Kramář. Zdůraznil, že práce zdravotnických posádek je nesmírně náročná a zvýšená zátěž po coronavirové pandemii rozhodně nepolevila. Denně za pacienty ze 14 základen v Libereckém kraji záchranáři vyjíždějí více než 160krát.

Cena jednoho nového vozu pro lékařskou posádku je 2 273 590 korun. Součástí této částky není jen pořizovací cena auta, ale i jeho kompletní přestavba pro potřeby záchranky. „To znamená nejen polepy, ale zejména vybavení zdravotnickými přístroji a komunikační či signalizační technikou,“ vysvětlil Kramář. Škody Kodiaq neslouží pro přepravu pacientů, ale čistě pro rychlou lékařskou pomoc, tedy dopravu lékaře k pacientovi. Vůz tak nemá lůžkovou transportní vestavbu, jsou v něm nicméně zachována jen tři místa pro pasažéry, zbytek zabírá technika.

ZZS LK nová auta pořizuje díky tomu, že získala prostředky z projektu „ZZS LK – Pořízení vozidel Rendez–Vous“, který je spolufinancován Evropskou unií v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19. Projekt je realizován v letech 2021 – 2023, jeho celkový rozpočet je             15 984 777,60 Kč.

Stará auta, která záchranka nahrazuje, nicméně úplně ze silnic nezmizí. Po důkladném technickém servisu budou nadále sloužit jako záložní vozidla.

 Zanechte odpověď

Autor: MICHAL GEORGIEV

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz