cyklista HZS Krimi LZS Moravskoslezský Pomáháme Sbor dobrovolných hasičů Složky IZS Technika Turistika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů ZZS

DRAMA: Resuscitace staršího cyklisty pod Ovčárnou se šťastným koncem…

JESENÍKY – Starší cyklista včera zkolaboval kousek pod střediskem Ovčárna, vzhledem k rychlé a perfektně zvládnuté resuscitaci se mu podařilo zachránit život.

Vše se odehrálo během cyklistického výletu tří přátel asi 800 metrů pod Ovčárnou. Muž se opozdil za kamarády ve stoupání, udělalo se mu špatně a na cestě zkolaboval. „Naštěstí šla kolem turistka se zdravotnickým vzděláním, zavolala ihned pomoc a začala s laickou resuscitací. I my jsme byli na místě velice rychle, a pacientovi okamžitě nasadili automatizovaný externí defibrilátor,“ uvedl k záchraně bezvládného cyklisty Jiří Hejtmánek, zasahující člen Horské služby Jeseníky.

Přístroj vzápětí doporučil jeden výboj, muži se ale po něm životní funkce neobnovily. Horští záchranáři tedy pokračovali v resuscitaci do následného příjezdu vozu Zdravotnické záchranné služby s lékařem. Ten si pacienta převzal a po několika minutách se cyklistovi srdeční činnost obnovila. „Poté přilétl vrtulník, my jsme muže šetrně a ve stabilizovaném stavu dopravili na heliport a posádka Letecké záchranné služby s ním zamířila k dalšímu ošetření do ostravské nemocnice,“ doplnil Jiří Hejtmánek.

Autor: Radek Zeman

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz