Auto-Moto Karlovarský Krimi Městská policie Pátrání Policie Složky IZS Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů ZZS

VIDEO: Trestná činnost při získávání řidičského oprávnění! Kriminalisté na Karlovarsku zadrželi a obvinili pět lidí

KARLOVARSKÝ KRAJ – Kriminalisté zadrželi pět osob, mezi kterými byly provozovatelé autoškol i zkušební komisař. Osoby měly za finanční úplatu zajišťovat bezproblémové vykonání závěrečné zkoušky. Všem nyní hrozí několikaleté vězení.

Po několikaměsíční intenzivní operativní činnosti proběhla na začátku tohoto týdne na území Karlovarského kraje a zejména na Chebsku policejní realizace zaměřená na provozovatele autoškol a zkušební komisaře, při které bylo ve spolupráci se Zásahovou jednotkou Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje zadrženo 5 osob ve věku od 41 do 56 let.

Při následných domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor kriminalisté zajistili finanční prostředky ve výši více než 400 000 Kč, techniku jako například počítače nebo mobilní telefony a také razítko lékaře, které zadržené osoby používaly k vystavování padělků lékařských zpráv.

Krajští kriminalisté z Odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje zahájili trestní stíhání této pětice osob. Čtyřiapadesátiletého muže obvinili ze spáchání zločinu přijetí úplatku a přečinu zneužití pravomoci úřední osoby.  Čtyři muže ve věku 41, 42, 52 a 56 let obvinili ze spáchání zločinu podplácení. Dva z nich, ve věku 41 a 56 let, byli navíc obviněni i ze spáchání přečinu padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu.

Při prověřování tohoto případu kriminalisté úzce spolupracovali s Ministerstvem dopravy.

Trestná činnost měla spočívat v tom, že čtyřiapadesátiletý zkušební komisař měl během téměř osmi měsíců v době od února až do svého zadržení, opakovaně minimálně v pěti desítkách případů přijmout finanční hotovost za to, že zajistí žadatelům o řidičské oprávnění z konkrétních autoškol v souvislosti se získáním řidičského oprávnění, případně jeho rozšířením, bezproblémové a úspěšné vykonání zkoušky odborné způsobilosti. Trojice obviněných provozovatelů autoškol, včetně dalšího obviněného, který jim s trestnou činnosti napomáhal, měla před konáním závěrečných zkoušek předávat zkušebnímu komisaři finanční hotovost, kterou obdržela od žadatelů.

Šestapadesátiletý obviněný měl na žádost jednačtyřicetiletého obviněného vyrobit za úplatu padělek lékařského posudku o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel na jména žadatele o řidičské oprávnění, a to s vědomím, že posudku bude užito v souvislosti v řízení o znovuzískání řidičského oprávnění. Jednačtyřicetiletý obviněný muž měl poté padělek předložit jako pravý  společně s žádostí o přezkoušení odborné způsobilosti žadatele zkušebnímu komisaři.

Policejní vrchní komisař podal podnět státnímu zástupci k vydání návrhu na vzetí všech pěti obviněných do vazby, který státní zástupce akceptoval. Na základě rozhodnutí soudu byl čtyřiapadesátiletý muž vzat do vazby. Zbylí obvinění budou stíháni na svobodě.

V případě prokázání viny hrozí čtyřiapadesátiletému muži trest odnětí svobody až na 10 let. Zbylé čtveřici obviněných hrozí v případě prokázání viny trest odnětí svobody až na 6 let.

Autor: mjr. Bc. Kateřina Pešková

 

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz