Horská služba ČR HS HZS Krimi LZS Moravskoslezský Policie Sbor dobrovolných hasičů Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů ZZS

DRAMA: Paraglidista se v Beskydech zřítil asi ze dvaceti metrů! Ke zraněnému byl lékař vysazen pomocí palubního jeřábu z vrtulníku

BESKYDY – Týmy zdravotnické záchranné služby zasahovaly včera odpoledne u zraněného muže v Beskydech. Krátce před sedmnáctou hodinou přijalo krajské operační středisko záchranářů tísňové volání z oblasti Javorového na Frýdecko-Místecku. Nahlášen byl pád paraglidisty v zalesněném terénu.

K misi následně vzlétl i vrtulník LZS z Ostravy a vyjela třinecká posádka rychlé zdravotnické pomoci.

Stroj vzlétl připraven na speciální činnost a rekognoskační let nad místem potvrdil obtížně přístupný, prudký sráz. K paraglidistovi, který se zřítil z výšky asi dvaceti metrů, byl za pomoci palubního jeřábu vysazen lékař.

Prvotní vyšetření ukázalo, že pacient utrpěl poranění páteře. Po nutném ošetření ve spolupráci se členy Horské služby Beskydy byl muž ve vakuové matraci a transportním vaku vyzvednut vrtulníkem a přenesen na vrchol Javorového. Ve spolupráci s pozemním týmem proběhlo další zajištění zraněného a podání léků. Následně byl pacient šetrně letecky transportován do traumatologického centra Fakultní nemocnice Ostrava.

Autor: PhDr. Lukáš Humpl

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz