Auto-Moto Doprava HZS Krimi Pardubický Policie Sbor dobrovolných hasičů Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů ZZS

Na Pardubicku se ráno v husté mlze střetl cyklista s dodávkou

PARDUBICKO – Mlhavé počasí nás provází teď téměř každý den. Hlavně na silnicích buďte hodně opatrní. Své o tom ví cyklista, který se dnes časně ráno střetl s dodávkou na Pardubicku.

„Jel jsem do práce přes Dražkovice. Všude mlha najednou vidím rozblikaná světla u dodávky. Vedle stáli lidi v podřepu. Všiml jsem si cyklisty, zastavil jsem a vytáhl batoh s lékárnou a hned provedl předlékařskou pomoc,“ říká hasič, který jako jeden z prvních pomohl zraněnému cyklistovi.

Profesionální hasič, který směřoval do nedalekého Parama, zajistil zraněnému tepelný komfort. „Deku mi půjčila paní, která také projížděla kolem. Ošetřil jsem tržnou ráno na hlavě a vyčkali jsme všichni na příjezd složek IZS. Ty přivolal zase jiný svědek,“ uzavírá bleskovou záchranou hasič.

Poté si místo převzaly záchranné složky. Zraněný cyklista byl převezen do nemocnice a hasiči odstranili následky nehody.

V takovém počasí nezapomínejte na řádné osvětlení. Světla na denní svícení za mlhy rozhodně nestačí. Automobil musí být pro ostatní viditelný ze všech stran, je proto potřeba rozsvítit potkávací světla a zadní mlhové světlo. Pokud je vůz vybaven předními mlhovkami, určitě zapněte i je. Mlhu pravidla silničního provozu nedefinují. Mlhová světla by měla být zapnuta určitě při dohledu pod 50 metrů. V takovém případě by rychlost jízdy neměla přesáhnout 50 km/h. Jako vodítko, jak daleko dopředu vidíte, mohou posloužit sloupky podél silnic a dálnici, které jsou od sebe vzdáleny právě 50 metrů.

Řádně osvětlen by měl být samozřejmě také cyklista.

Zdroj: HZS Pardubického kraje
(vh)

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz