Kultura Pozvánka Technika tip redakce Tipy na výlet Turistika Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

ZAUJALO NÁS: Ústecká ZOO má vánoční dárek – dvojčata gepardů štíhlých

ÚSTÍ NAD LABEM – V Zoo Ústí nad Labem se narodila koťata gepardů štíhlých (Acinonyx jubatus). Jedná se velký úspěch! Přestože jsou gepardi chováni ve 107 institucích, za posledních 12 měsíců se mláďata narodila pouze ve čtyřech zoo v Evropě, z čehož zatím přežívají pouze 3 vrhy.

Zoo aktuálně chová 3 dospělé jedince gepardů – dvě samice a jednoho samce. Nejrychlejším suchozemským savcům slouží výběhy v horní části zoo. Chov gepardů v lidské péči je velice náročný. Je nezbytné mít samostatné zařízení pro samce a pro samice, neboť mimo říji musí být zcela odděleni. Zásadní je i povaha a kompatibilita jednotlivých zvířat a dobré pozorovací schopnosti chovatelů, kteří musí vystihnout ten správný okamžik, kdy zvířata spojit. „Náš chovný pár je mladý a nezkušený, v minulém roce se jejich spojení nezdařilo, samec se vůči samici choval agresivně,“ říká chovatelka Věra Malířová. V letošním roce se chování zvířat postupně zlepšilo a na konci srpna došlo k úspěšnému páření.

Mláďata se narodila 16. 10. 2022 a porod to byl napínavý. „Při ranní kontrole jsme pozorovali jedno mládě, které dle kamerového systému samice porodila kolem 4. hodiny ranní. Vše nasvědčovalo tomu, že porod byl ukončen. Přestože bezproblémový porod životaschopného mláděte byl obrovským úspěchem, naše radost byla mírněna faktem, že gepardí jedináček většinou nedokáže udržet laktaci matky,“ popisuje vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková. Pro gepardy jsou přirozené vícečetné vrhy. Odchov jediného mláděte není efektivní investicí pro samici a pro stimulaci laktace je tak třeba sání více mláďat. „Úleva přišla až po pěti hodinách, kdy samice porodila ještě druhé mládě, což značně zvýšilo šance na přežití obou jedinců. Přestože je to pro samici první zkušenost, stará se o obě mláďata vzorně,“ chválí ji chovatelka Věra Malířová. Do odchovu tým zoologů a chovatelů zoo nijak nezasahuje, pouze vše monitoruje. Klid je teď pro samici a mláďata zásadní. Do dvou měsíců proběhne očkování a čipování koťat, a také dojde k určení jejich pohlaví. Až povyrostou, naskytne se návštěvníkům šance spatřit je, protože se spolu s matkou přestěhují do vnitřní expozice s proskleným průhledem. V Zoo Ústí nad Labem pak zůstanou mláďata gepardů minimálně jeden rok, než dojde k jejich odstavení od matky.

„Gepardi štíhlí patří podle Red Listu mezi zranitelné druhy. Jejich počty ve volné přírodě klesají v důsledku ubývajícího životního prostoru, pytláctví a velmi nízké genetické variability, proto je už jen narození gepardů v celosvětovém měřítku obrovským úspěchem,“ uzavírá ředitelka Ilona Pšenková.

Autor: Jitka Nesvorová

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

One Reply to “ZAUJALO NÁS: Ústecká ZOO má vánoční dárek – dvojčata gepardů štíhlých

Comments are closed.