HZS Královehradecký Krimi Policie Sbor dobrovolných hasičů Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů ZZS

Požár v trutnovském bytě zavinil akumulátor od elektrokola…

TRUTNOV – Druhou adventní neděli zasahovaly jednotky hasičů u nahlášeného požáru v bytě v Zámečnické ulici v Trutnově. Požár byl naštěstí včas zjištěn, nahlášen a rychle uhašen. Zakouřené prostory byly odvětrány pomocí přetlakové ventilace.

Průzkumem hasiči zjistili, že kouř vycházel z prostoru komory bytu, ve které byla v provozu sušička prádla. Ta sice měla požárem poškozený vnější  plastový kryt, iniciátorem požáru ale nebyla. Za vším stál uskladněný akumulátor elektrokola, který byl zcela zničený, v okolí  byly nalezeny částice roztavených kovů.

Podle vyšetřovatele HZS to svědčí  o vnitřním zkratu jednoho z článků a následné řetězové reakci. Škoda je předběžně odhadnuta na 10 tisíc korun, uchráněné hodnoty jsou ve výši asi 2 milionů korun. K zásahu byli přivoláni profesionální hasiči z Trutnova a JSDH Hajnice a Trutnov – Horní Staré Město.

Podle našeho zjištění byl akumulátor nabíjen naposledy v srpnu a poté uskladněn. K požáru tedy došlo bez jakéhokoliv vnějšího impulzu. Proto radíme, při uskladnění akumulátorů na zimní sezónu je zásadní dodržovat návody výrobců. Navíc z hlediska bezpečnosti doporučujeme skladovat baterie v ochranných nehořlavých obalech. Ty mohou zmírnit následky případného požáru tím, že omezují intenzitu tepelného působení v případě zahoření.

Autor: Martina Götzová
Foto: HZS KHK

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz