dobrovolní hasiči HZS Královehradecký Krimi Policie Sbor dobrovolných hasičů Složky IZS Technika YouTube Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů ZZS

VIDEO: Plameny zasáhly podkroví a střechu rodinného domu v Náchodě

NÁCHOD – K ohlášenému požáru v podkroví rodinného domu v náchodské části Běloves v ulici Polská bylo včera vysláno celkem sedm jednotek hasičů, byl přitom vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Když se dostaly první jednotky na místo, střecha domu už byla z větší části v plamenech.

Na hašení byly nasazeny čtyři vodní proudy. Jednotky se soustředily na zamezení šíření požáru v podkroví a mezistropí, proti nim však stál silnější vítr, který hoření podporoval. Zároveň hasiči ochraňovali okolní střechy s fotovoltaikou, ty se podařilo před požárem ubránit. Dům nechal velitel zásahu odpojit od elektrické energie a vyžádal si na místě také součinnost energetiků. Lokalizace požáru byla ohlášena kolem 13:30, hasiči pak ještě v průběhu odpoledne pracovali na rozebírání střešní konstrukce, aby mohli rozkrýt a dohasit i případná skrytá ohniska v mezistropí. K dostání se i na hůře dostupná místa využili automobilový žebřík a další nastavovací žebříky, dodávku tlakových lahví se vzduchem pro zasahující hasiče zabezpečil technický automobil chemický ze stanice Náchod. Po 15. hodině byly síly a prostředky na místě redukovány, na dohlídku zůstala na požářišti do večera dobrovolná jednotka hasičů z Náchoda.

Při události jsou evidována tři zranění – jedna civilní osoba se pokoušela před příjezdem jednotek provádět prvotní hasební zásah a přitom se nadýchala zplodin hoření. Byla v péči posádky ZZS, která ji dále transportovala do nemocnice. Lehce byli zraněni také dva zasahující hasiči, nebylo nutné jejich ošetření v nemocnici a mohli dále pokračovat v zásahu.

Na místě byli také vyšetřovatelé HZS, kteří budou v ohledání požářiště pokračovat v pondělí i za účasti expertů z oblasti elektro z Institutu ochrany obyvatelstva. Příčina nebyla zatím stanovena a je předmětem dalšího vyšetřování. Škoda je předběžně odhadnuta asi na 2 miliony korun, uchráněné hodnoty představují asi 4 miliony korun.

Na místě události zasahovali profesionální hasiči z Náchoda a Jaroměře a JSDH Náchod, Hronov, Nové Město nad Metují, Dolní Radechová a Velké Poříčí. Jednotky z Červeného Kostelce a Police nad Metují držely zálohu pro případ jiné mimořádné události.

Autor: Martina Götzová
FOTO a VIDEO: Michal Fanta
HZS Královéhradeckého kraje

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz