Krimi Liberecký Městská policie Pátrání Policie Pomáháme Školní okénko Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Základní škola Zdravotnictví Zprávy podle krajů

KRIMI: Policisté se velmi intenzívně zabývají oznámením o možném únosu před jednou ze základních škol v Liberci! Informace se policii, i přes veškerou snahu, zatím nepodařilo potvrdit

LIBEREC – Ve čtvrtek 19. ledna prostřednictvím linky 158 přijali policisté oznámení o velmi závažném protiprávním jednání se znaky zločinu Zbavení osobní svobody. K případu mělo dojít před jednou ze základních škol v centru města Liberce. 

Závažnost oznámení policisté od počátku nebrali na lehkou váhu, a proto se celým případem začali okamžitě zabývat liberečtí kriminalisté. Učinili neodkladná opatření ve školách v místě události a informovali zástupce těchto školských zařízení. Policisté spolupracovali také s Městskou policií v Liberci, vyhodnocovali množství kamerových záznamů a analyzovali výpovědi svědků. „I přes velmi intenzívní snahu se nám dosud nepodařilo skutečnosti v oznámení potvrdit,“ dodávají policisté. Kromě jiného se kriminalisté zabývali i výčtem předchozího nápadu protiprávní činnosti v okolí školských zařízení v Liberci, které však nepřinesly žádné zásadní poznatky. „Abychom nepodcenili závažnost celého oznámení, případu i nadále věnujeme veškerou pozornost,“ dodávají.  V této věci policisté dosud nepřijali žádná oznámení o pohřešovaní konkrétní osoby, a tyto skutečnosti neodhalili ani vlastním prověřováním.

V dané věci kriminalisté pochopitelně zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu zbavení osobní svobody, za který pachateli v případě odsouzení může hrozit trest odnětí svobody na dvě léta až osm let.

Zároveň by touto cestou velice rádi oslovili občany a případné svědky takovýchto událostí, aby informace o protiprávní činnosti, a tím spíše takto závažné, směřovali k Policii ČR prostřednictvím linky 158 přímo nebo, aby oznámení učinili na kterékoli ze služeben obvodních oddělení.

V poslední době dochází k nárůstu šíření zpráv, které mnohdy neodpovídají skutečnému stavu věci, a to zejména prostřednictvím kanálů na sociálních sítích. Informace bývají nezřídka zkreslené nebo se zcela nezakládají na pravdě. Obdobný druh takovýchto informací pak má za následek šíření paniky, strachu a zmatku. A právě s ohledem k veřejnému pořádku se může pochopitelně jednat o obavy o zdraví a bezpečnost obyvatel. Je důležité vnímat také to, že na šíření poplašných zpráv a nepravdivých informací pamatuje trestní zákoník, například v trestném činu šíření poplašné zprávy nebo pomluva. V takovýchto situacích je tedy nezbytné zachovat si zdravý rozum, kritické myšlení a především nešířit a nepřiživovat spekulativní zprávy.

Autor: por. Bc. Vojtěch Robovský
Ilustrační snímek

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz