Krimi Moravskoslezský Policie Složky IZS Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů ZZS

KRIMI: Devatenáctiletý lupič v prodejně potravin v Ostravě surově zaútočil kladivem na prodavače, který se k němu otočil zády

OSTRAVA – Krajští kriminalisté obvinili 19letého muže z několika násilných skutků, včetně surového útoku kladivem na prodavače. Mladík je stíhán vazebně, hrozí mu až 12 let odnětí svobody…

Nejen pro tento závažný skutek, ale i další, si vyslechl obvinění od kriminalistů odboru obecné kriminality krajského ředitelství 19letý mladík pobývající v Ostravě.

Druhý lednový týden se začali policisté zabývat závažným jednáním tehdy neznámého pachatele. Ten měl v odpoledních hodinách Deva, aby mu podal zboží. Druhý útok prodavač vykryl. Neznámý muž z prodejny utekl, aniž by cokoliv odcizil. Poškozený byl se život ohrožujícími zraněními, zejména hlavy, převezen do nemocnice. Případem se začali zabývat krajští kriminalisté, nicméně v úzké součinnosti s kriminalisty Městského ředitelství policie Ostrava.

FOTOGALERIE…

Následovala standardní operativní činnost čítající kromě jiného zjišťování a analýzu informací, rovněž zajišťování a vyhodnocování stop z místa činu. Policisté vytipovávali okruh možných podezřelých osob. Již v té době byl díky profesionální práci a potřebné policejní intuici v hledáčku ostravských kriminalistů pro podezření ze spáchání dalších skutků jistý mladík. Frekvence jeho jména se až nápadně začala prolínat i spisem krajských kriminalistů. V týdnu následném po loupeži zadržela muže v Ostravě zásahová jednotka krajského ředitelství.

Vrchní komisař obvinil 19letého muže z pokusu zvlášť závažného zločinu loupeže spáchaného formou pokračování v trestném činu a přečinů krádeže, výtržnictví a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Soud rozhodl o vzetí obviněného, kterému hrozí trest odnětí svobody na pět až dvanáct let, do vazby. Muž byl v minulosti (jako mladistvý) odsouzen pro zvlášť závažné provinění loupeže a přečin krádeže.

K jednotlivým třem skutkům:

Obviněný měl loni den před Štědrým dnem odpoledne v Ostravě strčit do téměř 70leté paní jdoucí po chodníku. Žena upadla. Pár okamžiků se o její kabelku přetahovali, dokonce měl poškozenou tahat po zemi. Nakonec měl kabelku s malou finanční částkou, mobilním telefonem a dalšími věcmi (včetně zahraniční mince) ukořistit a utéci. Zranění paní si vyžádalo lékařské ošetření.

Dalším skutkem byl výše popsaný pokus loupeže v obchodu, který si předem vytipoval. Nic neodcizil.

Dále, v polovině ledna v nočních hodinách, si měl obviněný vyhlédnout muže (přes 30 let). Zeptal se na čas. Poškozený v dobré víře vzal do ruky mobil, který mu však obviněný vzal. Když se poškozený svého telefonu domáhal, obviněný ho měl fyzicky napadnout, kdy v ataku měl pokračovat i přes jeho pád na zem. Rovněž tento muž byl zraněn.

Policisté provedli domovní prohlídku, při které zajistili stopy a různé věci, včetně možné útočné zbraně (kladiva) a některých odcizených věcí. Vše je nyní v rukou specialistů z odboru kriminalistické techniky a expertiz.

Obviněný s kriminalisty spolupracuje. Důvodem jednání mělo být získání financí, neboť byl bez peněz. Mohl si tak koupit například cigarety… Kriminalisté ve vyšetřování i nadále pokračují.

Autor: por. Mgr. Soňa Štětínská

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz