dobrovolní hasiči drážní hasiči HZS Krimi Policie požár Sbor dobrovolných hasičů Složky IZS Středočeský stroj Technika Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

OBRAZEM: Půlnoční požár rodinného domu v Mělníku zaměstnal jedenáct hasičských jednotek


MĚLNÍK – Pouhou minutu po půlnoci, to znamená už v úterý 21. listopadu, přijala tísňová linka středočeských hasičů informaci o požáru rodinného domu v Českolipské ulici v Mělníku. 

Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo profesionální jednotku z centrální hasičské stanice Mělník a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Mělník Blata, Mělník Mlazice a Mělník Vehlovice – Chloumek. Z mladoboleslavské stanice vyrazil územně příslušný vyšetřovatel.

Další oznamovatel uvedl, že se z místa požáru ozvalo několik výbuchů. Proto byl ihned vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu a na pomoc vyjeli profesionální hasiči z Neratovic, podniková jednotka Spolana Neratovice a dobrovolné jednotky obcí Cítov, Dolní Beřkovice, Kly, Liběchov a Střemy. Celkem se tak k požáru sjelo jedenáct cisteren, dvě automobilové plošiny, protiplynový automobil se zásobou dýchací techniky a dvě velitelská vozidla.

FOTOGALERIE…

Hned po příjezdu vyslal velitel zásahu průzkumnou skupinu, která měla především zjistit, zda se v objektu někdo nenachází. Nikoho však uvnitř nenalezli. Podle upřesněné informace byla požárem zasažena střecha řadového domu s půdním prostorem a také přilehlá garáž. Na zdolání plamenů bylo nasazeno několik proudů, další byly přidány po ustavení výškové techniky. Protože hrozilo přeskočení požáru přes střechy, zaměřili se hasiči pomocí vodních proudů také na ochranu sousedních domů. Z jednoho z nich bylo evakuováno osm osob (čtyři dospělí a čtyři děti), které našly dočasný azyl ve svém autě na ulici před domem. Sousední dům na druhé straně řadové zástavby byl podle policistů prázdný.

Velitel zásahu měl k dispozici dostatek sil i prostředků, po vyprázdnění cisteren byla hasební voda doplňována z místní hydrantové sítě. Vzhledem k tomu, že nedošlo ke zranění osob, mohla být ukončena spolupráce se zdravotnickou záchrannou službou, která se tak mohla vrátit na svou základnu.

Hasební zásah pokračoval za využití nastavovacích žebříků i výškové techniky C a D proudy, zároveň probíhala kontrola střech na sousedních domech. Ve tři čtvrtě na dvě byli za asistence policie puštěni do svého domu obyvatelé ze sousedství. Hasební práce byly zredukovány na dva vodní D proudy a na základnu odjela automobilová plošina z neratovické Spolany.

Ve 2.01 hodin, tedy přesně po dvou hodinách od ohlášení, byla operačnímu středisku v Kladně oznámena lokalizace požáru. Ve stejnou dobu dojela na místo kriminální policie, kterou přizval vyšetřovatel ke spolupráci. Výsledky jejich vyšetřování budou známé po vyhodnocení všech získaných poznatků. Škoda byla předběžně stanovena na 800 tisíc korun.

Před třetí hodinou začala postupná redukce jednotek, z půdního prostoru zasaženého objektu začali hasiči vyklízet hořlavý materiál. Po dobu zásahu byla mělnická stanice zálohována dobrovolnou jednotkou Všetaty, za hasičkou stanici Neratovice byli pro případný výjezd připraveni neratovičtí dobrovolní hasiči.

Autor: Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz