ČESKO – Vláda na návrh ministryně obrany Jany Černochové schválila nasazení vojáků k likvidaci následků pohromy způsobené povodněmi na území České republiky. Povoláno může být nejvýše 2000 vojáků včetně příslušné techniky. Jejich nasazení bylo schváleno na období od 17. září do 31. října 2024. Za úkol budou mít likvidovat následky rozsáhlých a ničivých povodní, které od pátku zasáhly velkou část území České republiky. Stavět také budou náhradní přemostění na místě mostů, které poškodily nebo zničily povodně.
Nařízení vlády bylo přijato na základě zákona č. 219/1999 o ozbrojených silách. Armádu ČR lze podle něj použít k záchranným pracím při pohromách nebo při jiných závažných situacích ohrožujících životy, zdraví, značné majetkové hodnoty nebo životní prostředí nebo právě k likvidaci následků pohromy.
„Účast Armády České republiky umožní mnohem rychlejší poskytnutí pomoci kriticky zasaženým krajům, obcím a jejich obyvatelům. Jak jsme slíbili, uděláme vše pro to, abychom lidem pomohli následky této pohromy zvládnout,“ řekla ministryně obrany Jana Černochová.
Armáda se již zapojila do záchranných prací vyčleněním vrtulníků, které pomáhají s evakuací lidí a se zásobováním. Nasazeni byli také například ženisti. Tato podpora IZS je možná na základě Dohody o plánované pomoci na vyžádání mezi Generálním ředitelstvím Hasičské záchranné služby ČR a Generálním štábem a na základě Ústředního poplachového plánu IZS AČR (podle zákona 239/2000 Sb., o IZS).
Vláda schválila nasazení až 2 tisíc příslušníků Armády ČR a příslušné techniky na pomoc s likvidací následků povodní, a to od 17. září do 31. října. Vojáci budou mít za úkol pomáhat v nejhůře zasažených krajích a obcích.
„Například ženisté by měli být speciálně vyčlenění pro stavbu mostů, což je věc, která je pro obnovení komunikací a pro spojení s odříznutými obcemi naprosto zásadní,“ konstatoval premiér Fiala.
Armáda se již zapojila do záchranných prací vyčleněním vrtulníků, které pomáhají s evakuací lidí a se zásobováním, a také nasazením ženistů, což jí umožnila Dohoda o plánované pomoci na vyžádání mezi Generálním ředitelstvím Hasičské záchranné služby ČR a Generálním štábem a na základě Ústředního poplachového plánu IZS AČR. Více informací v tiskové zprávě Ministerstva obrany.
Vláda dala rovněž souhlas Správě státních hmotných rezerv bezplatně poskytnout pohonné hmoty pro potřeby složek integrovaného záchranného systému, Armády České republiky při provádění záchranných akcí a na základě požadavků krizových štábů také bezplatně poskytnou pohotovostní zásoby a zásoby pro humanitární pomoc pro potřeby postižených krajů a obcí. SSHR také zapůjčí do postižených oblastí ze svých zásob mostní provizoria tam, kde velká voda zničila nebo poškodila důležité mosty. Správa státních hmotných rezerv bude moci také na základě souhlasu poskytnout bezplatnou humanitární pomoc lidem, které povodeň zasáhla. „Typicky se jedná o lůžka, spací pytle či základní hygienické potřeby. Vláda také aktivuje speciální systém, do kterého vidí starostové, mohou zadat poptávku a Správa státních hmotných rezerv jim to ihned poskytne,“ vysvětlil premiér Fiala.
Zdroj: Úřad vlády ČR