Cestování Doprava Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

AKTUÁLNĚ: Město Nymburk chystá demolici lávky, nutná bezpečnostní opatření v pátek 3. srpna omezí pohyb v jejím okolí

NYMBURK – Úderem osmé hodiny ranní dnes začnou dělníci s demolicí nevyhovující a nebezpečné lávky pro pěší ve městě Nymburk.

Ve čtvrtek 26. července rozhodla rada města Nymburka, že demolici lávky pro pěší provede společnost STRABAG, a. s. Podle starosty města Nymburka Pavla Fojtíka byly práce na demolici zahájeny ihned po podpisu smlouvy. „Nyní se připravuje staveniště, samotné „stříhání“ lávky začne v pátek 3. srpna v 8 hodin a může trvat i několik hodin. Kompletně by měla být lávka zlikvidována, včetně odvozu suti, 12. srpna. Provoz na vodní cestě bude obnoven po kontrole říčního dna nejpozději ve druhé polovině srpna,“ přiblížil harmonogram demoličních prací starosta.

V pátek bude nejprve přerušena mostovka u pilíře na levé straně Labe (u Zálabí), lávka se pak zřítí do vodního toku. V ten samý den bude přerušena mostovka u pilíře na pravé straně řeky. Následně budou mechanicky ubourány zbývající části lávky na obou březích. „Předpokládáme, že k vytažení spadlé lávky na pravý břeh, tedy ten, který je blíže k centru, dojde v úterý 7. srpna,“ popsal následné
práce starosta Fojtík.

Demolici budou provázet přísná bezpečnostní opatření. Od úterý 31. července bude uzavřeno parkoviště pod Eliškou, v pátek 3. srpna bude omezen pohyb i v blízkosti lávky, kolem bytového domu Eliška a v okolí lávky na Zálabí. Staveniště a přístupové cesty k němu budou střežit příslušníci Policie ČR a strážníci Městské policie Nymburk. Automobilový provoz na železobetonovém mostě nebude přerušen. Policisté i vedení města apelují na občany, aby dbali na osobní bezpečnost.

Páteční přestřižení lávky bude možné sledovat z levého břehu Labe. Pohyb menších plavidel na Labi bude omezen – loďky se dostanou k železobetonovému mostu a pak do vzdálenosti zhruba 150 metrů od lávky. Bezpečnou vzdálenost plavidel budou určovat příslušníci Poříční policie.

Vedení města Nymburka se snaží situaci s nebezpečnou lávkou, která je stejné konstrukce jako zřícená lávka v pražské Troji, řešit co nejrychleji. „Jedná se o složitý problém. Na základě zprávy Kloknerova ústavu, kterou jsme obdrželi na začátku června, jsme přistoupili k úplnému uzavření prostoru pod lávkou. Během velmi krátké doby se nám podařilo v součinnosti s 31 dotčenými institucemi získat stavební povolení, vysoutěžit zhotovitele samotné demolice a demolici realizovat.

Současně probíhá soutěž o návrh nové lávky. Odborná porota vybrala ze čtrnácti přihlášených šest týmů, které představily velmi kvalitní referenční práce. Tyto týmy nyní předloží do 11. září vlastní návrhy nové lávky přes Labe v Nymburce.

Porota určí vítěze a město obratem s tímto vítězným týmem začne pracovat na projektové dokumentaci. Když vše poběží podle plánu, tak by nová lávka, vhodná jak pro chodce, tak i pro cyklisty, mohla být postavena v roce 2020,“ popsal kroky k vybudování nového přemostění Labe místostarosta Jan Ritter.

Zdroj: Město Nymburk

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

2 Replies to “AKTUÁLNĚ: Město Nymburk chystá demolici lávky, nutná bezpečnostní opatření v pátek 3. srpna omezí pohyb v jejím okolí

Napsat komentář