Finance Technika Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

ČEZ Teplárenská: Koupě jirkovského „tepla“ a rok poté  

CHOMUTOVSKO –  Zhruba 9 kilometrů teplovodních sítí, 14 vlastních výměníkových stanic (patnáctá je v pronájmu), 4 objektové předávací stanice a krom pro nejrůznější podniky a organizace zajištění dodávek tepla a teplé užitkové vody pro 6 560 bytů. To je základní statistika společnosti ČEZ Teplárenská, a. s., ze Skupiny ČEZ, která před rokem získala do svého vlastnictví tepelné hospodářství města Jirkova na Chomutovsku. Nejvýznamnější severočeská akvizice loňského roku přitom společnost přišla na 60,2 milionu korun.  Obyvatelé Jirkova to ovšem nepocítili. 

 „Již během jednání o odkupu tepelného hospodářství jsme vedení města garantovali, že změnu majitele obyvatelé Jirkova v důsledku ani nezaznamenají. Údržba i investice do zařízení nadále probíhají tak, aby byla zabezpečena spolehlivá a bezpečná dodávka tepla bez dopadu na jeho koncové ceny. Postupně realizujeme i různé modernizace technologií, čímž snižujeme ztrát v rozvodech tepla tak, aby byla zachována nejen jeho spolehlivá dodávka, ale i konkurenceschopná cena. Ta jirkovská bude navíc i v roce 2019 na stejné úrovni, jako v roce 2017, “ říká Petr Hodek, generální ředitel ČEZ Teplárenské.

Přestože všeobecně dodávky tepla vlivem úsporných opatření a teplejšího počasí mají spíše klesající tendenci, ceny nižší o desítky korun než v okolních městech si může společnost dovolit právě tam, kde vlastní nebo má v pronájmu i sekundární rozvody, včetně předávacích stanic (výměníků). Příkladem je třeba Klášterec nad Ohří nebo právě Jirkov, jehož obyvatelé mají nejnižší ceny v regionu.

„Odběratelé se vlastně nemusí vůbec o nic starat. Jen si správně doma, lidově řečeno, otočit kohoutkem u radiátoru, když si chtějí přitopit nebo naopak teplo ubrat. V případě nouze mohou také využít naše nejrůznější asistenční služby od poradenství až po pomoc s odstraněním poruch či havárií v domácnostech. Samotné město pak není lesem komínů jako třeba tam, kde si pořídili hned několik kogeneračních jednotek či malých plynových kotelen. Naše teplo je i ekologické. Komíny jsou mimo města a teplo pochází ze zmodernizovaných hnědouhelných výrobních zdrojů, které s rezervou splňují všechny ekologickými limity. Jsem přesvědčen, že si obyvatelé v okolí našich zdrojů uvědomili pozitivní dopady ekologizace,“ doplňuje Petr Hodek.

ČEZ Teplárenská není ovšem jen o teple. Společnost třeba finančně podpořila Městský ústav sociálních služeb Jirkov či konkrétní mateřinky z organizace Mateřská škola Jirkov. Věcných darů se například vloni dočkala ZŠ Studentská a letos ZŠ Budovatelů. V obou případech se jednalo o školní pomůcky pro prvňáčky vesměs použitelných v hodinách výtvarné výchovy. Zajímavým estetickým počinem pak byla přeměna trubkového vyústění odvětrávací šachty na zahradě mateřinky Pohádka Na Borku. Z nich se díky umu zaměstnancům ČEZ Teplárenské stalo dračí doupě se zakletou princeznou. Tím se stalo trvalou kulisou pro venkovní hrátky dětí, včetně možnosti nacvičování a předvádění pohádkových pásem v plenéru.

„Naše společnost má za sebou již deset let úspěšného podnikání. Po celou dobu se přitom snažíme tam, kde působíme, být nejen dobrým partnerem, ale i sousedem. Být dobrým sousedem pro nás znamená pomáhat tam, kde je to zapotřebí a školství je pro nás jednou z oblastí, kam trvale směřujeme naši podporu. To samé se týká sociální sféry,“ uzavírá Petr Hodek ohlédnutí za ročním samostatným působením v Jirkově.

„ČEZ Teplárenská byla jedinou firmou, která se do soutěže na prodej tepelného hospodářství přihlásila. Její nabídka, 60,2 milionu korun, odpovídala odhadům a představám vedení města. Byla to solidní nabídka od více než solidního partnera, což potvrzuje i současnost. Vedení společnosti dostálo svým slibům. Naše vztahy jsou tudíž velice korektní a vždy najdeme při řešení případných otázek ohledně tepla společnou řeč,“ okomentoval vše výše uvedené Radek Štejnar, starosta Jirkova.

Autor: Ota Schnepp
mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy

 

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

3 Replies to “ČEZ Teplárenská: Koupě jirkovského „tepla“ a rok poté  

  1. Pingback: odaz

Napsat komentář